Poronienie – jakie są objawy, czy można temu zapobiec, badania po poronieniu

Poronienie to zbyt wczesna, samoistna utrata ciąży przed 22. tygodniem. Większość poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży, często na bardzo wczesnym odcinku ciąży, przed implantacją, kiedy większość kobiet nawet nie wie, że doszło do poczęcia. Przyczyna poronienia jest zwykle trudna do jednoznacznego ustalenia, w wielu przypadkach przyczyną są wady genetyczne zarodka. Podczas poronienia jajo płodu jest uwalniane z macicy. Kiedy zarodek lub płód umiera, jest usuwany z macicy.

Jakie są objawy poronienia we wczesnej ciąży ?
Objawy poronienia – czy poronieniu można zapobiec ?
Objawy poronienia – dlaczego warto zrobić badania po poronieniu?
Objawy poronienia – ile kosztują badania po poronieniu?

Jakie są objawy poronienia we wczesnej ciąży ?

Typowymi objawami poronienia są obfite, niespodziewane, brązowe lub różowe krwawienia i ciągłe skurcze w podbrzuszu połączone z bólem kręgosłupa. Mniej częstymi objawami są: ropne upławy, stan zapalny błony śluzowej, nagła podwyższona temperatura oraz odpływanie płynu owodniowego, a także dreszcze, niepokój i nagła utrata wagi.

Objawy poronienia – czy poronieniu można zapobiec ?

Żeby zmniejszyć szansę na poronienie, nie można przyjmować żadnych używek, unikać kofeiny, nie brać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, a także unikać stresu. Nie powinno się także brać gorącej kąpieli, a także powinno się unikać niezdrowego jedzenia. Zbyt intensywna aktywność fizyczna, warunki środowiskowe takie jak silne zmiany ciśnienia i temperatury również mogą powodować objawy poronienia. Oczywiście wskazane jest przed zajściem w ciąże porobić wszystkie badania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy można zapobiec poronieniu, ale na pewno w tym czasie trzeba jak najbardziej o siebie dbać.

Objawy poronienia – dlaczego warto zrobić badania po poronieniu?

Badanie po poronieniu jest bardzo ważnym badaniem, ponieważ pozwala zdobyć odpowiedź na pytanie o przyczyny poronienia. Wykonanie tych badań pomaga dowiedzieć się, czy objawem poronienia była jakaś choroba genetyczna. Jeżeli okaże się, że poronienie było spowodowane uszkodzonymi genami przekazanymi dziecku przez rodziców, to będzie można ocenić, jak duże jest prawdopodobieństwo, że taka sytuacja powtórzy się w przyszłości.

Objawy poronienia – ile kosztują badania po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu nie są tanie, ich cena wynosi od ok. 800 do ok. 1500 zł. Cena badania zależy głównie od laboratorium oraz od zakresu badania. Jeżeli zdecydujemy się na zbadanie kilku wybranych chromosomów, to cena  badania będzie tańsza. Jeśli natomiast zdecydujemy się na  badanie wszystkich chromosomów, to cena będzie w okolicach górnej granicy wspomnianego wyżej przedziału.