Poroniłam – co dalej robić i gdzie szukać pomocy?

Dla każdej kobiety moment, w którym uświadamia sobie co się stało i musi powiedzieć sobie „poroniłam” jest niewątpliwie trudny i niezmiernie stresujący. Zadajemy sobie pytania o to co się stało oraz jakie badania po poronieniu musimy wykonać, aby dokładnie poznać przyczynę poronienia. Przeczytaj poniższy artykuł, a rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

Jak skutecznie sprawdzić przyczyny poronienia?
Co od razu można wykluczyć z przyczyń poronień?
Jaką informacje da badanie przyczyn poronienia?
Z jakich praw może skorzystać kobieta po poronieniu?

Poroniłam – co mam zrobić w takiej sytuacji?

Wiele kobiet w ciężkiej chwili po utracie nienarodzonego jeszcze dziecka myśli: poroniłam, co dalej? Z pewnością pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest kontakt z lekarzem ginekologiem. Lekarz pomoże ustalić przyczyny poronienia oraz w razie potrzeby zleci wykonanie niezbędnego badania po poronieniu. Specjalista pomoże Ci także uniknąć niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych, które mogą być skutkiem poronienia.

Do kogo się zwrócić po pomoc po poronieniu?

Po poronieniu pomocy możesz szukać w wielu miejscach. Z pewnością podporą będą dla Ciebie najbliżsi, jednak jeśli będziesz chciała porozmawiać z kimś, kto spojrzy na Twoją sytuację inaczej, możesz porozmawiać np. ze swoim lekarzem. Może on skierować Cię do specjalisty, np. psychologa, który pomoże Ci przejść przez ten trudny czas. Dużym wsparciem mogą okazać się także inne kobiety, które przeszły to samo co Ty, a znaleźć je możesz m.in. w sieci na forach społecznościowych.

Jakie badania warto wykonać po poronieniu?

Badania po poronieniu jakie należy wykonać zleca zazwyczaj lekarz, jednak jeśli chcesz mieć większą wiedzę na temat tego, co mogło spowodować utratę dziecka w Twoim przypadku, możesz wykonać badania genetyczne, takie jak np. badanie WES. Badania genetyczne płodu po poronieniu pozwolą na ustalenie, czy poronienie spowodowane było np. wadą genetyczną dziecka, co może pomóc w przyszłym staraniu się o dziecko.

Poroniłam – czy mogę skorzystać z pomocy psychologa?

Każda kobieta, która przechodzi w swoim życiu ciężkie chwile spowodowane poronieniem, może skorzystać z pomocy psychologa. W wielu przypadkach pomoc ta jest nawet wskazana, gdyż wiele kobiet po utracie dziecka ma myśli „poroniłam – to moja wina”. Odpowiedni specjalista oraz dobrze przeprowadzona rozmowa pomogą Ci zmierzyć się z tą sytuacją.