Czy badania genetyczne po poronieniu są skuteczne?

Badania genetyczne dziecka po poronieniu to analiza materiału poronnego. Warto zlecić je już po pierwszej utracie ciąży, chociaż zalecenia lekarskie mówią o badaniach po 2 lub kolejnym poronieniu. Ich skuteczność jest wysoka, opierają się bowiem na analizie wolnego DNA płodu – w ten sposób laboratoria mogą wykryć ewentualnie nieprawidłowości w obrębie chromosomów.

Badania genetyczne po poronieniu – od czego zacząć diagnostykę?
Badania genetyczne po poronieniach cena
Jak wykonać badania genetyczne po poronieniu?
czy badania genetyczne warto wykonać po pierwszym poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu – od czego zacząć diagnostykę?

Badania genetyczne po poronieniu mają szeroki zakres, jednak najczęściej wybierane są analizy sprawdzające przyczyny poronienia. Jeśli próbka materiału poronnego zawiera nieprawidłowości DNA to w ten sposób można uznać, iż poronienie miało podłoże genetyczne. Nie zawsze możliwe jest jednak zabezpieczenie odpowiedniej próbki – wówczas zaleca się wykonać diagnostykę u rodziców – obejmuje ona badania w kierunku niepłodności immunologicznej, badania kariotypu czy badanie poziomu hormonów.

Badania genetyczne po poronieniach cena

Badania po poronieniu cena oscyluje w granicach 400-1700 złotych – są to koszty badań materiału poronnego. W przypadku badania kariotypu dla par, cena analizy to około 800-900 złotych. Pojedyncze badania po poronieniu zlecone przez lekarza ginekologa lub genetyka mają bardzo zróżnicowaną cenę od 200 do 500 złotych. Wiele zależy również od tego, jakie cenniki mają wybrane laboratoria.

Jak wykonać badania genetyczne po poronieniu?

W celu wykonania badań genetycznych po poronieniu należy zabezpieczyć odpowiednią próbkę – może to być fragment kosmówki, pępowiny czy łożyska. Do badań kariotypu rodziców czy badań hormonalnych wykorzystuje się krew żylną, dlatego też wystarczy umówić się w wybranej placówce na pobranie próbki do badania.

Czy badania genetyczne warto wykonać po pierwszym poronieniu?

Z pewnością warto wykonać badanie genetyczne materiału z poronienia, nawet jeśli jest to pierwsza utrata ciąży. Rekomendacje lekarzy mówią o badaniach wykonywanych po drugim poronieniu, jednak wiele osób decyduje się na diagnostykę wcześniej. Dzięki temu istnieje możliwość postawienia trafnej diagnozy, wprowadzenie leczenie i zdrowe donoszenie kolejnej ciąży. Jeśli para ma taką możliwość to należy rozważyć wykonanie badań po pierwszym poronieniu.