Czy badania genetyczne są w stanie ustalić przyczynę poronienia?

Poronienie ma za sobą nawet połowa kobiet. Przyczyna utraty ciąży nie zawsze jest możliwa do ustalenia – na szczęście medycyna dysponuje coraz nowszymi środkami analizy. Badania genetyczne po poronieniu mogą pomóc w ustaleniu przyczyny poronienia, a tym samym mogą przyczynić się do szczęśliwego rozwiązania kolejnej ciąży. Warto je wykonywać już przy pierwszym poronieniu.

Czy badania genetyczne po poronieniu pozwalają określić przyczynę w 100%?
Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu?
Jakie badania genetyczne po poronieniu należy wykonać?
Badania genetyczne po poronieniu – jakie są objawy zbliżającego się poronienia?

Czy badania genetyczne po poronieniu pozwalają określić przyczynę w 100%?

Nie ma badania, które w 100% ustali przyczynę utraty ciąży. Badania genetyczne po poronieniu pozwalają stwierdzić, czy doszło do rozwoju zaburzeń genetycznych płodu – jest to przyczyna większości poronień. Badania DNA mogą dać odpowiedź na wiele nurtujących pytań odnośnie poronienia, chociaż nie zawsze ustalają jego bezpośrednią przyczynę. Jeśli utrata ciąży miała przyczynę inną niż genetyczna to niezbędna będzie dodatkowa diagnostyka pary.

Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu?

Badania genetyczne dziecka po poronieniu są zróżnicowane, jeśli chodzi o koszty, a każde laboratorium indywidualnie ustala cennik. W zależności od wybranej metody, badanie materiału poronnego kosztuje od 900 do 1700 złotych. Jeśli badanie ma na celu wyłącznie ustalenie płci dziecka to koszt analizy wynosi około 400-500 złotych.

Jakie badania genetyczne po poronieniu należy wykonać?

Badanie genetyczne martwego płodu może odbywać się metodą mikromacierzy lub stanowić analizę w kierunku wykrycia aneuploidii chromosomowych. Warto zdecydować się na te badania po utracie ciąży, szczególnie że do analizy wykorzystuje się np. fragment kosmówki czy pępowiny. Wynik może potwierdzić lub wykluczyć wady genetyczne u płodu, dzięki temu w wielu przypadkach można ustalić przyczyny poronienia.

Badania genetyczne po poronieniu – jakie są objawy zbliżającego się poronienia

Nie zawsze da się przewidzieć poronienie, zdarza się że nadchodzi ono całkowicie bezobjawowo. Na zbliżające się poronienie wskazują bóle i skurcze podbrzusza, plamienie czy krwawienie z dróg rodnych. U ciężarnej może dochodzić do ogólnego pogorszenia się samopoczucia – niepokojących objawów nie należy lekceważyć.