Czy warto wykonać badanie genetyczne po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu są zalecane nawet po pierwszej utracie ciąży. Pozwalają ustalić, jakie były przyczyny poronienia, co w przyszłości może pozwolić na utrzymanie kolejnej ciąży. W ten sposób można wykryć wiele zaburzeń, które są możliwe do leczenia – poronienie wcale nie przekreśla szans na zdrowe potomstwo.

Badania genetyczne po poronieniu – jakie rodzaje badań warto wykonać ?
Badania genetyczne po poronieniu – jakie są perspektywy na urodzeniu zdrowego dziecka w kolejnej ciąży ?
Badania genetyczne po poronieniu – jakie badania genetyczne można wykonać i za ile?
Badania genetyczne po poronieniu – czy można uzyskać zwrot kosztów ?

Badania genetyczne po poronieniu – jakie rodzaje badań warto wykonać ?

Badania genetyczne po poronieniu są różnorodne – wiele o przyczynach utraty ciąży może powiedzieć badanie materiału z poronienia. Wymagane jest jednak zabezpieczenie odpowiedniej próbki, co nie zawsze jest możliwe. Pary, które mają za sobą poronienie powinny zlecić badanie kariotypu, a także inne badania genetyczne np. panelowe badania DNA w kierunku wykrycia niepłodności.

Badania genetyczne po poronieniu – jakie są perspektywy na urodzeniu zdrowego dziecka w kolejnej ciąży ?

Badania genetyczne po poronieniu są w stanie ustalić przyczynę poronienia, dzięki czemu przy odpowiednim leczeniu możliwa jest kolejna, zdrowa ciąża. Badania po poronieniu mogą przyczynić się również do wykluczenia nieprawidłowości genetycznych i wówczas należy szukać innej przyczyny zaburzeń. Odpowiednia diagnoza zwiększa szansę na utrzymanie ciąży – urodzenie zdrowego dziecka jest możliwe nawet po kilku poronieniach, o ile para zostanie objęta odpowiednią opieką.

Badania genetyczne po poronieniu – jakie badania genetyczne można wykonać i za ile

Badania genetyczne po poronieniu mogą opierać się na analizie materiału poronnego – wówczas koszt badania może wynosić około 1700 złotych. Badanie kariotypu cena to około 400-500 złotych dla jednej osoby. Podobna cena obejmuje np. badanie KIR i HLA-C, które sprawdzają się w diagnostyce niepłodności immunologicznej.

Badania genetyczne po poronieniu – czy można uzyskać zwrot kosztów ?

Badania genetyczne po poronieniu są wykonywane w ramach prywatnej diagnostyki i nie są refundowane w ramach NFZ. Para mająca za sobą poronienie może jedynie skorzystać z badania kariotypu, wcześniej należy jednak uzyskać skierowanie od genetyka. Taka procedura może przeciągać się miesiącami, dlatego wiele par woli wykonać badanie prywatnie – bez kolejek i stresu.