Dlaczego warto wykonać badanie genetyczne martwego płodu?

Badania genetyczne martwego płodu stanowią jedno z najbardziej kluczowych badań, które są zalecane do wykonania po utracie przyszłego maleństwa. Dzięki nim można uzyskać wiele cennych informacji. Warto dowiedzieć się, czym dokładniej charakteryzują się te badania, dlaczego warto je przeprowadzić i jaki jest ich koszt.

Na czym polegają badania genetyczne martwego płodu?
Jaki jest koszt badania genetycznego martwego płodu?
Dlaczego badania genetyczne martwego płodu są tak ważne?
Ile trzeba czekać na wynik badania genetycznego martwego płodu?

Na czym polegają badania genetyczne martwego płodu?

Badania genetyczne martwego płodu umożliwiają określenie, czy czynnik genetyczny przyczynił się do utraty ciąży. Polegają one na zbadaniu materiału genetycznego. To sprawi, iż w przyszłości być może uda się uniknąć podobnych komplikacji. Warto pamiętać, iż szanse na szczęśliwe urodzenie zdrowego maluszka są wysokie pomimo wcześniejszych poronieniach.

Jaki jest koszt badania genetycznego martwego płodu?

Koszt badania genetycznego martwego płodu wynosi 800-1700 zł. Nie ma jednoznacznej ceny, dlatego że zależy ona przede wszystkim od wybranego zakresu badania i placówki. W laboratorium można wykonać zarówno samo badanie genetyczne dziecka, jak i ustalenie płci martwego płodu. Rozszerzona opcja testu jest zdecydowanie warta uwagi.

Dlaczego badania genetyczne martwego płodu są tak ważne?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu pozwala w większości przypadków na szybkie ustalenie konkretnej przyczyny poronienia. Na podstawie uzyskanych informacji, specjalista może wskazać dalsze badania diagnostyczne. Ta wiedza pozwala również na oszacowanie ryzyka ewentualnego wystąpienia identycznego problemu podczas kolejnej ciąży. Badania genetyczne martwego płodu pozwalają zatem na uzyskanie właściwej porady genetycznej. To badanie nie wymaga skierowania wystawionego od lekarza – ginekologa. Wynik badania stanowi czynnik rokowniczy odnoszący się do szansy na utrzymanie kolejnej ciąży.

Ile trzeba czekać na wynik badania genetycznego martwego płodu?

Czas oczekiwania na wynik przeprowadzonego badania genetycznego martwego płodu wynosi 2-3 tygodnie. Termin zależy jednakże od wybranej placówki, której powierzyło się materiał genetyczny, jak również ilości pacjentów.