Objawy poronienia – kiedy kobieta może rozpoznać utratę ciąży?

Według statystyk poronieniem kończy się nawet połowa ciąż do 12 tygodnia. Jest to ciężkie przeżycie dla rodziców, a kobieta nie powinna zostać pozostawiona sama sobie ze swoim bólem. Co ważne, po poronieniu kobieta ma pewne prawa, z których nie powinna rezygnować.

Jak skutecznie rozpoznać objawy poronienia?
Co od razu można wykluczyć z objaw poronień?
Jaką informacje dają kobiecie objawy poronienia?
Jakie prawa przysługują kobiecie w wyniku poronienia?

Jak skutecznie rozpoznać objawy poronienia?

Objawy poronienia nie zawsze są typowe, dlatego też kobieta może je przeoczyć. Poronienie może wiązać się z bólami podbrzusza o różnym stopniu nasilenia, krwawieniem lub plamieniem z dróg rodnych, osłabieniem czy nawet utratą przytomności. Mogą pojawić się również mdłości czy biegunka. Kiedy objawy są łagodne, wiele kobiet je bagatelizuje – mogą występować już wtedy, kiedy kobieta jeszcze nie wie o swoim odmiennym stanie.

Co od razu można wykluczyć z objaw poronień?

Zdarza się, że objawy poronienia wcale nie wskazują konkretnie na utratę ciąży. Mogą być brane np. za ból brzucha związany z niestrawnością. Nie da się jednoznacznie wykluczyć żadnego objawu, szczególnie jeśli obejmuje dolną część brzucha oraz drogi rodne. Kobieta ciężarna powinna bacznie obserwować wszelkie niepokojące objawy, ale jednocześnie nie powinna poddawać się panicznemu lękowi przed poronieniem.

Jaką informacje dają kobiecie objawy poronienia?

Kobieta odczuwająca niepokojące objawy powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub położną. Ostry ból czy krwawienie zawsze informują o tym, że z ciałem dzieje się coś złego. Nie zawsze takie objawy kończą się poronieniem, jednak odpowiednio wczesna reakcja może pozwolić na uratowanie ciąży.

Jakie prawa przysługują kobiecie w wyniku poronienia?

Każda kobieta ma pewne prawa po poronieniu. Może zażądać wydania poronionego płodu, który zostanie przez nią pochowany bez względu na stopień zaawansowania ciąży. Szpital nie może tego odmówić. Kiedy płeć dziecka jest znana lub gdy zostaną wykonane badania genetyczne ukazujące płeć, kobieta może otrzymać akt urodzenia martwego. Na jego podstawie zostanie wypłacony zasiłek pogrzebowy, a kobieta ma prawo do 56 dni urlopu macierzyńskiego.