Uzyskanie karty martwego urodzenia – określenie płci nadal konieczne

Od pewnego czasu w mediach pojawiały się informacje o planowanych zmianach w prawie dotyczącym wydawania karty martwego urodzenia. Miały one obowiązywać od 2018 roku. Zgodnie z nimi nie trzeba by już ustalać płci, aby uzyskać ten dokument, zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego.

Okazuje się jednak, że zmian w tym roku nie będzie i nadal obowiązuje konieczność określenia płci. Przy poronieniu we wczesnej ciąży (przed 16. tygodniem) może wiązać się to z koniecznością wykonania badań genetycznych.

Uzyskanie karty martwego urodzenia i rejestracja dziecka w USC po poronieniu – płeć musi być określona

Aby całkowicie rozwiać wątpliwości, skontaktowaliśmy się z p. Katarzyną z Urzędu Stanu Cywilnego w Bielsku-Białej, która udzieliła wyczerpującej odpowiedzi.

uzyskanie karty martwego urodzenia

Bardzo dziękujemy p. Katarzynie za pomoc – to już drugi raz, kiedy podzieliła się z nami swoją wiedzą.

Zobacz też: 3 dni na rejestrację dziecka? To mit!

A skąd te wątpliwości? Zmiany w prawie

Art. 144 ust. 2 Ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego jeszcze do niedawna brzmiał:

Do dnia 1 stycznia 2018 r. karta martwego urodzenia, o której mowa w art. 54 ust. 3, zawiera oprócz danych, o których mowa w art. 54 ust. 2 i 3, czas zgonu płodu i przyczynę zgonu, jeżeli została stwierdzona.

Z dniem 1 stycznia 2018 r. miały więc nastąpić zmiany w zawartości karty martwego urodzenia.

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw wprowadziła jednak w tym zapisie uaktualnienie dotyczące daty obowiązywania obecnego wzoru tego dokumentu.

Obecnie art. 144 ust. 2 Ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego brzmi:

Do dnia 1 stycznia 2023 r. karta martwego urodzenia, o której mowa w art. 54 ust. 3, zawiera:
1) dane, o których mowa w art. 54 ust. 2 i 3;
2) dane, o których mowa w ust. 1;
3) czas zgonu płodu i przyczynę zgonu, jeżeli została stwierdzona.

Dane znajdujące się w art. 54 ust. 2 to właśnie m.in. płeć:

art. 54 ust. 2art. 54. ust. 3.

Napisz do nas: info@poronilam.pl


Źródła:

Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego
Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw


Zobacz też:

Przeczytaj więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.