Jak wygląda poronienie? Czy objawy są zawsze typowe?

Warto wiedzieć, jak wygląda poronienie. Wiele kobiet ciężarnych żyje w strachu obawiając się przeoczenia objawów poronienia – tak naprawdę ciężko jest nie zauważyć poronienia, kiedy ciąża jest potwierdzona przez lekarza. Poronienie to szereg typowych objawów, które nie zawsze muszą wystąpić.

Jak wygląda poronienie – jak je rozpoznać ?
Jak wygląda poronienie – co zrobić w przypadku poronienia w domu ?
Jak wygląda poronienie – jakie mogą być przyczyny poronienia ?
Objawy poronienia bez krwawienia – czy jest to możliwe?

Jak wygląda poronienie – jak je rozpoznać ?

Jak wygląda poronienie? W większości przypadków przy poronieniu pojawiają się bólu podbrzusza o zróżnicowanym nasileniu, którym mogą towarzyszyć skurcze. Pojawia się krwawienie z dróg rodnych, mogą występować także skrzepy – poronienie rzadziej przebiega z samym plamieniem. Ciężarna może odczuwać ogólne pogorszenie samopoczucia, w tym dreszcze czy osłabienie.

Jak wygląda poronienie – co zrobić w przypadku poronienia w domu ?

Poronienie w domu wbrew pozorom zdarza się bardzo często. W przypadku chęci wykonania badania genetycznego materiału z poronienia należy zabezpieczyć próbkę w soli fizjologicznej – może to być fragment pępowiny czy kosmówki. Kiedy dochodzi do poronienia należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem, położną lub pojechać do najbliższego szpitala. Może się okazać, że nawet przy bólu brzucha i krwawieniu jeszcze nie doszło do poronienia i uda się zapobiec utracie ciąży.

Jak wygląda poronienie – jakie mogą być przyczyny poronienia ?

To, jak wygląda poronienie już wiadomo. Warto jednak pamiętać o tym, jakie czynniki sprzyjają utracie ciąży. Większość poronień ma charakter naturalny – organizm sam odrzuca wadliwy zarodek, na ogół z zaburzeniami w obrębie DNA. Do innych przyczyn poronienia należą nieprawidłowości w budowie narządów rozrodczych, przyjmowane leki, choroby przewlekłe czy stres. Występowanie tych czynników zwiększa ryzyko poronienia.

Objawy poronienia bez krwawienia – czy jest to możliwe?

Zdarza się, że poronienie przebiega bezobjawowo i wówczas krwawienie się nie pojawia lub jest bardzo skromne. Najczęściej dochodzi wówczas do poronienia zatrzymanego i na ogół konieczny jest zabieg łyżeczkowania, ponieważ jama macicy sama się nie oczyści. Wówczas poronienie można sprawdzić poprzez wykonanie badania USG.