Badania na celiakię – dowiedz się dlaczego warto je wykonać

Bóle brzucha, apatia, brak energii, problemy ze szkliwem zębów – to tylko niektóre z wielu symptomów, które wywołuje nieleczona nietolerancja glutenu. Chcesz się dowiedzieć czy Ty również jesteś na nią narażony? Wykonaj badania na celiakię i zdobądź szybką diagnozę.

badania na celiakie

  1. Wyklucz swoje podejrzenia dzięki genetycznym badaniom na celiakię
  2. Dlaczego genetyczne badania na celiakię?
  3. Badanie na celiakię – kto powinien je wykonać?

Wyklucz swoje podejrzenia dzięki genetycznym badaniom na celiakię

Najskuteczniejszą formą badań na celiakię są obecnie testy genetyczne, które polegają na sprawdzeniu czy u pacjenta obecne są geny odpowiedzialne za powstawanie i rozwój nietolerancji na gluten – HLA-DQ2 i HLA-DQ8. Jeśli ich nie ma, badany nie będzie musiał się obawiać tej choroby. Jeżeli natomiast geny zostały odnalezione w materiale genetycznym, warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszego postępowania i podjęcia odpowiednich kroków, które uchronią przed rozwinięciem się nietolerancji.

Dlaczego genetyczne badania na celiakię?

Coraz więcej pacjentów zamiast testów serologicznych czy biopsji jelita cienkiego decyduje się właśnie na genetyczne badanie na celiakię. Warto zaznaczyć, że testy DNA są polecane przez specjalistów, m.in. Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia (ESPGHAN). Co więcej, są one znacznie tańsze od pozostałych metod diagnostycznych celiakii i oferują pewne wyniki, które zachowują swoją ważność przez całe życie – w końcu nasze geny nie ulegają zmianie.

Badanie na celiakię – kto powinien je wykonać?

W przypadku każdego schorzenia, również celiakii, istnieją tzw. grupy ryzyka czyli osoby bardziej narażone na wystąpienie u nich danej choroby. Większe szanse na rozwinięcie się nietolerancji glutenu mają krewni osób już na nią chorych (jest to schorzenie genetyczne). Badania na celiakię powinni wykonać także wszyscy borykający się z chorą tarczycą, Hashimoto, cukrzycą typu I oraz zespołem Turnera, Williams’a i Downa.