Badanie genu protrombiny – co warto o nim wiedzieć?

Poronienie to bardzo przykre doświadczenie w życiu kobiety, która go doświadcza. Szczególnie bolesne są poronienia nawykowe. Jeżeli przydarzyło się nam więcej niż jedno poronienie, warto byłoby przeprowadzić szczegółową diagnostykę. Przyczyny poronień muszą być poznane, bo tylko wówczas możliwe będzie wdrożenie w pełni satysfakcjonującego leczenia. 

Czym jest pobranie próbki do badania genu protrombiny w domu pacjenta?
Jak przygotować się do badania genu protrombiny?
Badanie genu protrombiny badaniem po poronieniu 
Czas oczekiwania na wynik badania genu protrombiny

Czym jest pobranie próbki do badania genu protrombiny w domu pacjenta?

Badanie genu protrombiny jest możliwe to wykonania w domu, co z całą pewnością ucieszy zdecydowaną większość osób. Co więcej, badanie to można wykonać samodzielnie, bez udziału osób trzecich. W celu wykonania badania należy bowiem pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jest to bardzo proste i bezbolesne. Sama czynność pobrania wymazu zajmie nam najwyżej kilkanaście sekund. Osoby, które obawiają się samodzielnego pobrania wymazu mogą jednak skorzystać z pomocy pielęgniarki.

Jak przygotować się do badania genu protrombiny?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy do wykonania badania genu protrombiny są konieczne jakieś przeciwwskazania. Na szczęście decydując się na wykonanie tego badania po poronieniu nie będzie konieczne jakieś specjalne przygotowanie. Przed pobraniem wymazu z policzka warto jednak przez około godzinę nie przyjmować pokarmów ani nie palić papierosów.

Badanie genu protrombiny badaniem po poronieniu

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego warto przeprowadzić badanie genu protrombiny po przykrym doświadczeniu jakim jest poronienie. Okazuje się, że wynik dodatni zwiększa ryzyko choroby zatorowo-zakrzepowej. Niestety, osoby posiadające mutację tego genu są również narażone na tworzenie się zakrzepów blokujących przepływ krwi w macicy, co jest bardzo niebezpieczne w ciąży. Jeżeli wynik będzie dodatni, a kobieta będzie chciała zajść w ciążę, konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Czas oczekiwania na wynik badania genu protrombiny

Badanie przyczyn poronienia jakim jest badanie genu protrombiny pozwala na stosunkowo szybkie uzyskanie wiarygodnego wyniku. Zazwyczaj na wynik czeka się około siedmiu dni. To dobra wiadomość dla osób, które z natury są mało cierpliwe. W niektórych sytuacjach czas oczekiwania może być nieco dłuższy, ale nie powinien przekroczyć dziesięciu dni.