Czy badania genetyczne martwego płodu wykrywają przyczynę poronienia?

Poronieniem nazywane jest przedwczesne zakończenie ciąży – przed ukończeniem 22 tygodnia. Badania genetyczne martwego płodu są wykonywane z materiału poronnego. Jeśli uda się go zabezpieczyć to warto wykonać badanie genetyczne materiału z poronienia – wynik może wiele powiedzieć na temat możliwych przyczyn poronienia.

Badanie genetyczne martwego płodu – dlaczego warto wykonać jako pierwsze po poronieniu?
Ile kosztuje badanie genetyczne martwego płodu?
Jakie wybrac badanie genetyczne martwego płodu?
Wynik badania genetycznego martwego płodu – co wskaże?

Badanie genetyczne martwego płodu – dlaczego warto wykonać jako pierwsze po poronieniu?

Najważniejszym badaniem mogącym pomóc w ustaleniu przyczyn poronienia jest badanie genetyczne martwego płodu. Jest to analiza wolnego płodowego DNA, dzięki czemu możliwe jest określenie, czy za utratę ciąży odpowiadają obciążenia genetyczne płodu. Jest to najczęstsza przyczyna poronień, a odpowiednia diagnoza może pomóc w szczęśliwym donoszeniu kolejnej ciąży.

Ile kosztuje badanie genetyczne martwego płodu?

Badanie genetyczne materiału z poronienia cena zależy od wybranego zakresu analizy. Jeśli rodzice zdecydują się na badanie mające na celu wyłącznie ustalenie płci płodu to ceny badań zaczynają się już od 400 złotych. Znacznie więcej należy zapłacić za analizę genetyczną oraz ustalenie płci – cena takiego badania wynosi 1000-1700 złotych w zależności od wybranej placówki.

Jakie wybrać badanie genetyczne martwego płodu?

Badanie genetyczne martwego płodu jest dostępne w kilku wersjach, dlatego warto zapoznać się z ofertą wybranego laboratorium. Zwykle obejmuje badanie materiału pod kątem nieprawidłowości w obrębie chromosomów oraz badanie płci płodu. Wykonanie analizy jest możliwe bez względu na to, kiedy doszło do utraty ciąży. Wybór badania zależy od tego, czy para chce poznać przyczynę poronienia, czy jedynie płeć płodu, co niezbędne jest do uzyskania zasiłku pogrzebowego i 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Wynik badania genetycznego martwego płodu – co wskaże?

Badania po poronieniu wskazują, czy w obrębie chromosomów płodu znajdowały się nieprawidłowości. Są one odpowiedzialne za występowanie chorób genetycznych i innych zaburzeń, które w naturalny sposób przyczyniają się do poronienia. Wynik badania jest w stanie pomoc w diagnostyce par, które mają za sobą poronienia – w ten sposób często można uniknąć kolejnej utraty ciąży.