Dlaczego warto poznać przyczyny poronienia?

Większości kobiet zależy na posiadaniu potomstwa. Bez względu na wiek, w jakim kobieta decyduje się na dziecko, zawsze zależy jej na tym, aby ciąża przebiegała prawidłowo. Nie zawsze jednak ciąża kończy się pomyślnym rozwiązaniem. Statystyki są nieubłagane i mówią, że poronieniem kończy się nawet jedna na sześć ciąż. Jeżeli i nas dotknęła trauma poronienia, warto byłoby zastanowić się nad poznaniem przyczyn utraty dziecka.

Jakie mogą być przyczyny poronienia, Czy stres może być przyczyną poronienia, Jak ustalić przyczyny poronienia, Jakie badania zrobić, żeby określić przyczyny poronienia

Jakie mogą być przyczyny poronienia?
Czy stres może być przyczyną poronienia?
Jak ustalić przyczyny poronienia?
Jakie badania zrobić, żeby określić przyczyny poronienia?

Jakie mogą być przyczyny poronienia?

Przyczyn poronienia jest bardzo wiele. W pierwszym trymestrze za większość z nich odpowiadają wady genetyczne zarodka. Na szczęście większość z nich powstaje w sposób losowy i nie powtarzają się one w kolejnych ciążach. Bardzo często winne są również wady w budowie narządów rodnych kobiety. Nierzadko do wczesnych poronień dochodzi również na skutek trombofilii. Jeżeli chodzi o przyczyny poronień w drugim trymestrze należy wśród nich wymienić między innymi choroby ogólne matki, takie jak na przykład cukrzyca. Ponadto, za poronienia na tym etapie odpowiadać mogą zakażenia różnego rodzaju, takie jak na przykład różyczka. Oczywiście przyczyną poronień mogą być również zaburzenia hormonalne różnego rodzaju, w tym niedomoga lutealna.

Czy stres może być przyczyną poronienia?

Wiele kobiet zastanawia się czy stres może być przyczyną poronienia. Badania są dość sprzeczne. Część badaczy uważa, że nawet bardzo silny stres zwiększa ryzyko poronienia jedynie o jeden punkt procentowy. Nie można jednak nie doceniać negatywnego wpływu stresu na zdrowie kobiety. Silne wzburzenie oraz zdenerwowanie mogą doprowadzić do tego, że kobieta przestanie o siebie dbać. Niewłaściwa dieta może już zaszkodzić dziecku. Niektórzy lekarze twierdzą, że stres jest w stanie wywołać poronienie. Dotyczy to jednak bardzo nielicznych przypadków, kiedy kobieta jest poddenerwowana przez dość długi okres czasu.

Jak ustalić przyczyny poronienia?

Ustalenie przyczyn poronienia nastręcza wielu trudności zarówno rodzicom dziecka jak i lekarzom. Niestety, gdy do poronienia dochodzi na bardzo wczesnym etapie ciąży, przyczyn możemy się jedynie domyślać. Z całą jednak pewnością warto byłoby wykonać podstawowe badania hormonalne. Mężczyzna powinien zaś wykonać badanie nasienia. Oczywiście nie można zapomnieć o tym jak ważne jest wykonanie podstawowej morfologii. Zbyt wysoki poziom cukru czy insulinooporność również mogą zaburzać rozwój płodu. Nie da się również ukryć, że za poronienia bardzo często odpowiada nieprawidłowa praca tarczycy. Jeżeli cierpimy na niedoczynność tego narządu, warto wykonywać regularne oznaczenia poziomu TSH. Kobiety powinny wykonać również test na trombofilię.

Jakie badania zrobić, żeby określić przyczyny poronienia?

Jak już zostało wspomniane, badań, które należałoby wykonać po poronieniu jest całe mnóstwo. Warto jednak słuchać swojego lekarza, który zleci wykonanie najpotrzebniejszych badań. Na pewno warto zacząć od morfologii, oznaczenia poziomu podstawowych hormonów, zarówno tarczycy jak i tych płciowych. Mężczyzna powinien pamiętać o badaniu nasienia. Sprawdzą się również testy na mutacje genetyczne. Czasami konieczne jest wykonanie badań genetycznych poronionego płodu. Pozwoli to precyzyjnie ustalić czy za utratę dziecka nie odpowiadały wady genetyczne. Jeżeli tak było, dowiemy się jakie to były wady i czy możliwe jest ich ponowne powstanie w kolejnej ciąży.