MTHFR – dlaczego dobrze przebadać na etapie planowania ciąży?

Występowanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR może powodować zaburzenia w przyswajaniu kwasu foliowego. To z kolei może wiązać się z jego niedoborami. Badanie genu MTHFR warto zatem zrealizować przed ciążą, by lepiej się przygotować do tego szczególnego stanu.

mthfr

  1. Badanie MTHFR – pokaż wynik lekarzowi
  2. Badanie MTHFR – istotne też z powodu homocysteiny
  3. Badanie MTHFR – na czym polega?

Badanie MTHFR – pokaż wynik lekarzowi

Na jego podstawie (i na podstawie poziomu kwasu foliowego i witaminy B12) specjalista będzie miał szansę dobrać odpowiednią dla Twojego organizmu formę i dawkę kwasu foliowego. Gdy masz polimorfizm C677T i/lub A1298C genu MTHFR, jesteś bardziej narażona na niedobory tej ważnej witaminy ze względu na obniżone wchłanianie standardowej formy „witaminy życia”. A przecież jest ona bardzo istotna dla prawidłowego rozwoju płodu.

Badanie MTHFR – istotne też z powodu homocysteiny

Nadmiar homocysteiny podwyższa między innymi ryzyko poronienia czy stanu przedrzucawkowego. Warto zatem mieć świadomość, że obecność polimorfizmu C677T i/lub A1298C genu MTHFR sprzyja kłopotom z zachowaniem prawidłowego poziomu tej substancji. Jeśli masz więc któryś z tych genów, dobrze zbadać też stężenie homocysteiny.

Badanie MTHFR – na czym polega?

Badanie genu MTHFR jest testem genetycznym, ponieważ tylko takim badaniem można wykryć obecność zmian. W większości przypadków badanie realizowane jest na podstawie wymazu z policzka (bardzo trwały i łatwy do pobrania materiał). Co ważne, na wynik badania nie mają wpływu takie czynniki jak infekcja czy ciąża, dlatego badanie MTHFR można wykonać w dowolnym momencie.