Najważniejsze badania po poronieniu

Poronienie jest dramatem w życiu każdej kobiety. Niestety, do samoistnego poronienia dochodzi często. Szacuje się, że kobiety tracą około 15% ciąż. Najczęściej kobiecie po stracie udaje się zajść w ciążę po raz koleiny i urodzić zdrowe dziecko. Niekiedy ma jednak miejsce sytuacja, gdzie dochodzi do poronienia także w każdej następnej ciąży. Niezależnie jednak od liczby, warto wykonać badania po poronieniu, by poznać przyczynę utraty dziecka.

Jakie badania po poronieniu wykonać, Jaki jest koszt badań po poronieniu, Gdzie można zrobić badania po poronieniu, Czy warto robić badania po poronieniu

Jakie badania po poronieniu wykonać?

Do badań po poronieniu zalicza się badania genetyczne dziecka, badania mające na celu wykrycie wad w budowie macicy kobiety, badanie endokrynologiczne, immunologiczne oraz w kierunku infekcji. Badania genetyczne dziecka robione jest w celu ustalenia ewentualnych wad genetycznych, które mogłyby skutkować poronieniem. Jest to szansa dla kobiety, gdyż tego rodzaju nieprawidłowości najczęściej nie pojawiają się w następnych ciążach.

Jaki jest koszt badań po poronieniu?

Badania po poronieniu kosztują około 900 zł. Jest to koszt całkowity, bez ukrytych kosztów. Pakiet zawiera wszelkie badania, jakie są niezbędne, aby poznać prawdę dotyczącą poronienia. Czas oczekiwania na wyniki wynosi około 10 dni roboczych.

Gdzie można zrobić badania po poronieniu?

Samo badanie wykonywane jest w specjalistycznej placówce, głównie w laboratorium. Do jego wykonania niezbędna jest próbka, którą może stanowić fragment łożyska lub pępowin, kosmówka. Jeżeli poronienia miało miejsce w domu, kobieta próbkę musi zabezpieczyć sama. W innym przypadku zabezpieczana jest przez lekarza. Próbka ta jest odbierana, a następnie badana pod kątem wad genetycznych.

Czy warto robić badania po poronieniu?

Zdecydowanie warto wykonać badania po poronieniu. Pozwolą one otrzymać odpowiedź na pytanie dotyczące poronienia oraz osiągnąć wyczekiwany spokój. Jeżeli przyczyna poronienia nie leżała po stronie dziecka, to przyszli rodzice mogą wprowadzić odpowiednie działanie i leczenie, które pozwoli w kolejnej ciąży urodzić zdrowe dziecko. Cena za badania po poronieniu nie jest wygórowana, a daje rodzicom możliwość poznania odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań.