Objawy poronienia – czy można je zatrzymać?

Poronienie jest traumatycznym wydarzeniem, na które wpływ może mieć wiele czynników. Objawy poronienia na ogół są charakterystyczne, dlatego trudno je przeoczyć, szczególnie jeśli ciąża jest już potwierdzona przez lekarza. Nie zawsze poronienie da się zatrzymać, dlatego tak ważne jest badanie przyczyn poronienia.

Objawy poronienia – co robić jeśli odczuwamy niepokojące objawy?
Objawy poronienia – jakie mogą być przyczyny poronienia i jak je ustalić?
Objawy poronienia – jaki jest koszt badania po poronieniu?
Objawy poronienia – ile czeka się na wyniki badania po poronieniu?

Objawy poronienia – co robić, jeśli odczuwamy niepokojące objawy?

Niepokojące objawy poronienia w ciąży powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Należy wówczas zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę, położnej lub na SOR najbliższego szpitala. Dzięki temu można poronienie zatrzymać np. poprzez przepisanie pacjentce leków na utrzymanie ciąży. Nie zawsze przynosi to jednak zamierzony skutek – zdarza się, że już pierwsze objawy poronienia są nie do zatrzymania.

Objawy poronienia – jakie mogą być przyczyny poronienia i jak je ustalić?

Ustalenie przyczyn poronienia polega najczęściej na wykonaniu badań genetycznych materiału z poronienia. W tym celu wystarczy zabezpieczyć w soli fizjologicznej np. fragment kosmówki. Badania martwego płodu pozwalają określić, czy poronienie było związane z nieprawidłowościami w obrębie DNA płodu. Do najczęstszych przyczyn poronienia należą właśnie wady genetyczne płodu, ale także choroby przewlekle ciężarnej, przyjmowane przez nią leki czy stres.

Objawy poronienia – jaki jest koszt badania po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu kosztują od 400 złotych, ale cena może dochodzić do 1700 złotych. Najtańsze są badania mające na celu wyłącznie określenie płci płodu. Jeśli mają określać przyczynę poronienia to cena jest wyższa. Cenniki są ustalane przez laboratoria wykonujące analizę, dlatego o dokładne koszty należy pytać podczas zlecania badania.

Objawy poronienia – ile czeka się na wyniki badania po poronieniu?

Czas oczekiwania na wyniki badania martwego płodu to około 7 dni roboczych. Jeśli podczas badania ma zostać określona wyłącznie płeć płodu to na wynik czeka się 3-4 dni robocze. Czas oczekiwania ostatecznie zależy od zakresu badania po poronieniu.