Test owulacyjny – czym jest i kiedy warto wykonać?

Owulacja to czas w kobiecym cyklu miesiączkowym, kiedy szanse na poczęcie dziecka są największe. Warto więc wiedzieć, kiedy możemy się jej spodziewać. W ustaleniu tego pomocne będą testy owulacyjne. Sprawdź, czym dokładnie są i kiedy warto taki test wykonać!

test_owulacyjny

Test owulacyjny – co to?

Test owulacyjny inaczej nazywany jest testem płodności. Dzięki niemu możemy ustalić, kiedy kobieta będzie najbardziej płodna w danym cyklu miesiączkowym. W konsekwencji będziemy mogli zaplanować współżycie w taki sposób, aby nasze szanse na poczęcie dziecka były największe. Takie testy owulacyjne zakupić możemy w każdej aptece.

Na około 24-36 godzin przed osiągnięciem szczytu płodności w kobiecym organizmie gwałtownie wzrasta poziom hormonu LH (hormonu luteinizującego). To właśnie wzrost jego stężenia wykrywany jest przez testy owulacyjne na podstawie próbki moczu.

Test owulacyjny – jak działa?

Test owulacyjny wykrywający hormon LH zawsze wykonuje się na podstawie próbki moczu. Jego dokładne działanie zależne jest od rodzaju testu. Ze względu na sposób jego przeprowadzania wyróżnia się trzy typy testów:

 • Testy paskowe – w tym przypadku należy oddać mocz do specjalnego pojemnika, w którym następnie zanurzany jest pasek. Następnie należy go wyciągnąć i umieścić na płaskiej, suchej powierzchni. Wynik odczytać możemy po kilku minutach.
 • Testy strumieniowe – polegają one na umieszczeniu testu pod strumieniem moczu, a następnie odczytaniu wyniku po kilku minutach.
 • Test płytkowy – w tym rodzaju testu mocz również oddajemy do specjalnego pojemnika, a następnie za pomocą pipety nanosimy go na okienko płytki. Wynik otrzymamy po kilku minutach.

Na każdym teście wynik przedstawiony będzie za pomocą kresek. Jedna kreska oznacza wynik negatywny, co oznacza, że owulacja nie wystąpi w przeciągu najbliższych dni. Jak zatem odczytywać wyniku testu?

 • Test owulacyjny pozytywny jest wówczas, gdy obie linie są zabarwione z podobną intensywnością. Dwie ciemne kreski oznaczają, że w ciągu najbliższej doby powinno dojść do owulacji.
 • Test owulacyjny negatywny jest wówczas, gdy linia T jest jaśniejsza od linii C. Taki wynik oznacza, że poziom hormonu luteinizującego jest zbyt niski, aby zwiastował owulację.
 • Test owulacyjny uważa się za nieważny, gdy mocniej zabarwiona jest wyłącznie linia T.

Ile dni po pozytywnym teście owulacyjnym jest owulacja?

Do wzrostu stężenia LH dochodzi około 24-36 godzin przed owulacją. To właśnie wtedy test owulacyjny pokaże nam już pozytywny wynik. Kobieta już wtedy jest płodna, dlatego jest to odpowiedni moment na współżycie, jeśli planujemy powiększenie rodziny.

Ile razy dziennie robić test owulacyjny?

Test owulacyjny wystarczy wykonać raz dziennie. Najlepiej robić to przez kilka dni do czasu uzyskania pozytywnego wyniku. Powinniśmy robić to o stałej porze. Niewskazane jest wykonywanie testów owulacyjnych z moczu porannego. Najlepiej robić to w godzinach wieczornych około 22-23.

Wykonywanie testów owulacyjnych najlepiej zacząć kilka dni przed owulacją. Dostosować musimy to do długości naszego cyklu miesiączkowego:

 • Jeśli nasz cykl trwa 21 dni, to pierwszy test owulacyjny wykonajmy w 6 dniu cyklu
 • Jeśli nasz cykl trwa 25 dni, to pierwszy test owulacyjny wykonajmy w 8 dniu cyklu
 • Jeśli nasz cykl trwa 27 dni, to pierwszy test owulacyjny wykonajmy w 10 dniu cyklu
 • Jeśli nasz cykl trwa 28 dni, to pierwszy test owulacyjny wykonajmy w 11 dniu cyklu
 • Jeśli nasz cykl trwa 31 dni, to pierwszy test owulacyjny wykonajmy w 14 dniu cyklu

Kiedy warto robić testy owulacyjne?

Testy owulacyjne wykonać może każda kobieta, która chce skontrolować stan swojej płodności. Najczęściej sięgają po nie kobiety, które planują powiększenie rodziny w najbliższym czasie. Jest to dla nich najlepszy możliwy sposób na wybranie dobrego momentu na współżycie. Są one bardzo łatwe i wygodne w użyciu, a przy tym są także bardzo wiarygodne.