Test owulacyjny – 10 najczęstszych pytań

Podczas starań o dziecko bardzo przydaje się monitorowanie jajeczkowania. W tym celu wykonuje się testy owulacyjne. Dzięki nim możemy określić, kiedy szansa na zajście w ciążę jest największa. Jak działają takie testy? Kiedy zrobić test owulacyjny? Zobacz odpowiedzi na te i inne pytania w poniższy artykule!

test owulacyjny

1. Jak działa test owulacyjny?

Testy owulacyjne działają na takich samych zasadach jak testy ciążowe – mierzą zawartość hormonu w próbce moczu kobiety. W przypadku testu owulacyjnego dokonuje się pomiaru hormonu LH (hormonu luteinizującego). Jego poziom wzrasta na około 24-36 godzin przed rozpoczęciem owulacji.

2. Kiedy zrobić test owulacyjny?

Test owulacyjny powinno wykonywać się na 1-2 dni przed rozpoczęciem jajeczkowania. Byłoby to jednak zbędne, jeżeli wiedziałybyśmy, kiedy ono przypada. Zalecamy więc wykonywanie testu na 15-16 dni przed spodziewanym krwawieniem miesiączkowym. Taka metoda zwykle jest najbardziej skuteczna, ponieważ owulacja powinna mieć miejsce 14 dni przed miesiączką.

3. Jak odczytać wynik testu owulacyjnego?

Wynik testu owulacyjnego jest bardzo łatwo odczytać. O wyniku pozytywnym świadczą dwie linie. Pierwsza z nich to linia kontrolna, która świadczy o tym, że test działa poprawnie. Druga linia jest testowa. Pojawia się ona tylko w przypadku wyników pozytywnych. Intensywność drugiej linii zależy od poziomu LH we krwi – im jest on większy, tym linia jest ciemniejsza.

4. Ile dni po pozytywnym teście owulacyjnym występuje owulacja?

Do owulacji dochodzi w ciągu 24-36 godzin od wzrostu LH, który wykrywają testy owulacyjne.

5. Kiedy stosunek po pozytywnym teście owulacyjnym?

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu owulacyjnego powinniśmy zaczekać ze stosunkiem seksualnym 24 godziny. Szanse na zajście w ciążę powinny być wtedy bardzo wysokie.

6. Kiedy najlepiej zrobić test owulacyjny – rano czy wieczorem?

Test owulacyjny powinno robić się zawsze o tej samej porze. Najlepiej jest wykonać go wieczorem około godziny 22-23.

7. Ile dni po miesiączce zrobić test owulacyjny?

To, ile dni po miesiączce należy zrobić test owulacyjny, zależy od długości cyklu miesiączkowego. W przypadku książkowych 28-dniowych cykli test wykonujemy 12-13 dni po miesiączce, a w przypadku cykli 35-dniowych dopiero 19-20 dni po krwawieniu.

8. Jak sprawdzić, czy doszło do owulacji?

O tym, czy właśnie owulujemy, może nam powiedzieć nasze ciało. W tym okresie kobiece piersi stają się bardziej tkliwe, a popęd seksualny jest zwiększony. Pojawić może się również delikatny ból w podbrzuszu. W trakcie owulacji zauważalny jest także wzrost temperatury ciała o około 0,2°C oraz zmiana śluzu w pochwie na bardziej przejrzysty i rozciągliwy.

9. Ile czasu test owulacyjny pokazuje dwie kreski?

Test owulacyjny może pokazywać dwie kreski jeszcze przez kilka dni przed owulacji. Ich ilość zależy od tego, jak szybko spada poziom LH w naszej krwi. Im stężenie to jest niższe, tym linia na teście będzie bledsza.

10. Czy testy owulacyjne są wiarygodne?

Wiarygodność większości testów owulacyjnych to 99%. Jest więc to najbardziej wiarygodna metoda monitorowania owulacji.