Szukasz przyczyny poronienia? To może być celiakia

wietechaKonsultacja merytoryczna: 

lek. med. Janusz Wietecha..


Celiakia a poronieniaCeliakia (inaczej nazywana chorobą trzewną) jest chorobą, która lubi rozwijać się po cichu. Często wychodzi z ukrycia dopiero wtedy, gdy zaistnieją pewne okoliczności, np. ciąża. Poważne niedobory pokarmowe, występujące w celiakii mogą utrudnić starania o dziecko. Leczenie, poprzedzone właściwą diagnostyką, może jednak uchronić kobietę przed konsekwencjami choroby i zwiększyć jej szanse na szczęśliwe macierzyństwo.

Celiakia a poronienia i zaburzenia płodności

Okazuję się, że kobieta chora na celiakię, która nie przestrzega diety bezglutenowej jest obarczona aż 10-krotnie wyższym ryzykiem utraty ciąży niż kobieta stosująca tę dietę [1].
Obniżenie płodności u kobiety chorej na celiakię wynika przede wszystkim z niedożywienia organizmu. Celiakia jest genetyczną chorobą układu pokarmowego polegającą na nietolerancji glutenu – białka znajdującego się w nasionach pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia. Gluten uszkadza błonę śluzową jelita cienkiego, w tym kosmki jelitowe, odpowiadające za wchłanianie składników odżywczych z pokarmu. W przebiegu choroby dochodzi do niedoborów wapnia, potasu, żelaza, witaminy E, A, D, K i kwasu foliowego – składników niezbędnych nie tylko do zapłodnienia ale też do prawidłowego rozwoju.  Do tego trzeba jeszcze dodać problemy hormonalne. Nieregularne cykle miesiączkowe lub całkowity brak menstruacji, a także skrócenie okresu płodnego są jednym z typowych objawów występujących przy chorobie trzewnej u dorosłych kobiet. Częściej też odnotowuje się u nich nawykowe poronienia i porody martwego dziecka.

U panów, którzy chorują na jawną lub nierozpoznaną jeszcze celiakię,  niedobory pokarmowe mogą z kolei spowodować pogorszenie jakości nasienia i zaburzenia erekcji. Reasumując, celiakię trzeba zawsze brać pod uwagę jako potencjalną przyczynę niepłodności – zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Celiakia a ciąża – jak możesz zwiększyć swoje szanse na dziecko

Wielu kobietom chorym na celiakię po całkowitym wycofaniu z diety glutenu, udaje się w niedługim czasie zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Już po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia kosmki jelitowe zaczynają się odbudowywać, a jelito na nowo podejmuje swoją funkcję – funkcję wchłaniania ważnych dla zdrowia matki i dziecka makro – i mikroelementów. Dietę bezglutenową kobieta powinna jednak wprowadzać w porozumieniu z lekarzem po wykonaniu badań, nigdy na własną rękę.Tylko on będzie wiedział co zrobić, aby diagnostyka choroby przebiegała sprawnie, a leczenie było skuteczne i przyniosło efekt – upragnioną ciążę, zakończoną urodzeniem zdrowego dziecka. Rekomendowanym i najczęściej polecanym badaniem w kierunku celiakii jest badanie genetyczne.

Celiakia to choroba genetyczna

Polega na trwałej (trwającej od momentu jej wystąpienia przez całe życie) nietolerancji glutenu, czyli białka zawartego w wielu zbożach np. pszenicy, życie, jęczmieniu itp. Celiakia ma niezwykle bogate objawy, a u dorosłych objawy brzuszne występują rzadko, dlatego jest tak trudna do rozpoznania i należy po prostu wykonać badania przy wątpliwościach diagnostyki w wielu chorobach,

Za celiakię odpowiada określony układ genów HLA-DQ2, HLA-DQ8. Można ją wykluczyć lub potwierdzić z dużym prawdopodobieństwem dzięki testom DNA dostępnym na rynku. Osoby ze stwierdzoną celiakią wymagają bezwzględnie przestrzegania przez całe swoje życie diety bezglutenowej. Powinna być ustalona przez lekarza lub dietetyka.

W Polsce na Celiakię choruje 1% populacji – tj. prawie 400 000 osób. Niestety tylko 5% z nich zdaje sobie sprawę ze swojej choroby. Oznacza to konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na tą zbyt rzadko rozpoznawaną chorobę. Choroba trzewna, bo tak inaczej nazywa się Celiakię to trudna do wykrycia, szczególnie u osób dorosłych ciężka i niebezpieczna w swoich konsekwencjach choroba immunologiczna o podłożu genetycznym. Wśród podstawowego zestawu, nie zawsze występujących objawów brzusznych pojawia się bardzo liczna grupa objawów nieswoistych, właściwie ze wszystkich narządów wewnętrznych i skóry. Ta wielorakość objawów stanowi podstawowy problem diagnostyczny dla lekarza, szczególnie w diagnostyce osób dorosłych. Po prostu lekarz często nie spodziewa się, że powodem dolegliwości jest Celiakia i poszukuje innych chorób. Od 2012 roku diagnostyka tej niezwykle niebezpiecznej i skrytej choroby oparta jest o badanie genetyczne antygenów HLA DQ2/DQ8, badania serologiczne przeciwciał przeciw Transglutaminazie tkankowej, przeciw Endomysium, ewentualnie natywnej gliadynie oraz poziomu przeciwciał klasy IgA. Lekarz może odstąpić od niemiłego dla pacjenta badania biopsji jelita, o ile wcześniejsze badania dają jednoznaczne wyniki. Jedynym skutecznym w prawie 100% leczeniem rozpoznanej celiaki jest ścisła i trwająca bezwględnie przez całe życie dieta bezglutenowa. Uwaga! Nie wolno wprowadzać diety bezglutenowej u osoby z podejrzeniem celiakii przed zakończeniem procesu diagnostycznego. lek. med. Janusz Wietecha

 


[1] Szaflarska-Popławska A., Cichańska B. A., Kupczyk K., Celiakia. Dieta bezglutenowa. Co powinieneś o tym wiedzieć, Wydawnictwo Centrum Promocji i Reklamy REMEDIA, Bydgoszcz 2009.

Przeczytaj więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *