Problemy trawienne i żołądkowe, apatia, depresja, obniżona koncentracja, brak energii – to tylko niektóre z ponad 50 symptomów z jakimi związana jest celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu. Dowiedz się na jakie objawy powinieneś szczególnie zwrócić uwagę.
- Nietolerancja glutenu – badania warto wykonać jeśli zauważasz u siebie te symptomy
- Nietolerancja glutenu objawy skórne
- Która nietolerancja glutenu? Badania DNA pomogą Ci poznać odpowiedź
Nietolerancja glutenu – badania warto wykonać jeśli zauważasz u siebie te symptomy
Bardzo często zdarza się, że celiakia zakłóca równowagę hormonalną w organizmie chorej osoby, zwłaszcza u kobiet. Może powodować zespół policystycznych jajników, silny zespół napięcia przedmiesiączkowego, a w skrajnych przypadkach, także poronienia i niepłodność. Z kolei u dzieci może powodować osteoporozę, niski wzrost oraz niedużą wagę ciała.
Nietolerancja glutenu nierzadko atakuje także stawy, co objawia się bólem bioder, kolan, palców oraz mięśni. Celiakia bardzo często powiązana jest także ze schorzeniami autoimmunologicznymi, takimi jak zapalenie jelit i stawów, stwardnienie rozsiane, toczeń, niedoczynność tarczycy.
Nietolerancja glutenu objawy skórne
Z czym jeszcze związana jest nietolerancja? Nietolerancja glutenu objawy skórne, często związana z takimi objawami jak rogowacenie mieszkowe skóry ( tzw. „gęsia skórka”) czy problemy z cerą. Często pojawia się także osłabienie paznokci, wypadające włosy czy problemy ze szkliwem. Symptomy te związane są z niedoborem mikroelementów oraz witamin, które są niezbędne do prawidłowego odżywienia.
Która nietolerancja glutenu? Badania DNA pomogą Ci poznać odpowiedź
Warto pamiętać, że problemy z przyswajaniem glutenu mogą mieć różne postaci – najgroźniejszą z nich jest celiakia, czyli trwała nietolerancja tego białka. Jednak zdarza się, że u pacjenta występuje jedynie nadwrażliwość na gluten, która jest rodzajem uczulenia. Nietolerancja glutenu badania – jakie? W przypadku nietolerancji glutenu, badania genetyczne to najlepsza opcja diagnostyki. Testy DNA pozwala sprawdzić czy cierpimy na trwałą nietolerancję czy tylko na nadwrażliwość.