Źle zabezpieczony materiał po poronieniu – czym skutkuje?

Nieprawidłowo zabezpieczony materiał może całkowicie uniemożliwić pacjentce realizację badań genetycznych. Tym samym pozbawia ją możliwości poznania genetycznej przyczyny poronienia oraz skorzystania z należnych jej praw. Jaki materiał należy więc zabezpieczyć i w jaki sposób poprawnie to zrobić?źle zabezpieczony materiał po poronieniu

Materiał biologiczny, który nadaje się do badania

Do realizacji badań genetycznych najlepiej nadaje się następujący materiał biologiczny: fragmenty kosmówki, kosmki kosmówki, fragmenty pępowiny, fragmenty tkanek płodu, przypępowinowe fragmenty łożyska lub pęcherzyk płodowy. Fragmenty płodu mają zazwyczaj białą, jasną barwę, a tkanki matki – czerwoną.

Jeśli zabezpieczony materiał zawiera jedynie tkanki matki, to badania genetyczne po poronieniu nie będą mogły zostać wykonane. W razie wątpliwości najlepiej przygotować więc kilka próbek, z których laboratorium wybierze najlepszą.

Prawidłowe zabezpieczenie tkanek płodu

Najpierw konieczne jest przygotowanie sterylnego pojemnika, jednorazowych rękawiczek oraz soli fizjologicznej. Po wlaniu płynu do pojemnika należy umieścić w nim tkankę, a następnie szczelnie dokręcić nakrętkę. Do zabezpieczenia pojemnika można wykorzystać dodatkowo taśmę klejącą, folię spożywczą, parafilm lub plaster.

Tak zabezpieczony materiał wystarczy następnie opisać danymi pacjentki i umieścić w temperaturze 4-8°C. Do momentu przekazania próbki pacjentce lub kurierowi powinna znajdować się właśnie w niskiej temperaturze.

Błędy, które uniemożliwią badania po poronieniu

Oprócz braku materiału pochodzącego od płodu w zabezpieczonej próbce, błędem jest także umieszczenie materiału w formalinie, ponieważ ta substancja degraduje DNA. Genetyczne badania po poronieniu mogą być niemożliwe również w przypadku niedostatecznego zabezpieczenia nakrętki pojemnika i przechowywania go w złych warunkach. Temperatura wyższa niż 8ºC może spowodować bowiem rozwój bakterii.

Dobrze zabezpieczone próbki – dlaczego tak ważne?

Jeśli materiał płodu jest odpowiednio zabezpieczony, pacjentka ma możliwość realizacji badań genetycznych. Pierwsze z nich to badanie płci po poronieniu – niezależnie od momentu poronienia. Dzięki temu możliwe będzie wystawienie karty martwego urodzenia, a następnie skorzystanie z należnych praw (skrócony do 56 dni urlop macierzyński po poronieniu, rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz odbiór zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 000 złotych).

Dzięki wykorzystaniu prawidłowo zabezpieczonych tkanek płodu pacjentka będzie mogła sprawdzić również genetyczne przyczyny poronienia, które odpowiadają za ok. 70% wszystkich utrat ciąży.

Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA PDF


Tekst napisany we współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o.o. 

 

 

 


Zobacz też: 

Przeczytaj więcej:

4 myśli nt. „Źle zabezpieczony materiał po poronieniu – czym skutkuje?

  1. W ósmym tygodniu ciąży lekarz stwierdził poronienie zatrzymane, następnego dnia przeszłam zabieg łyżeczkowania przed którym poinformowałam personel szpitala o zamiarze zrobienia badań genetycznych . Po trzech tygodniach odebrałam wynik histopatologiczny w którym nie stwierdzono zarodka ani żadnych szczątek które by od niego pochodziły , tym samym uniemożliwiono mi ustalenia płci ,,mojego dziecka” i dalsze dochodzenie mich praw. Co mi w takiej sytuacji pozostaje, droga sądowa ?? Nie stać mnie na to.. tylko dlatego że ktoś źle zabezpieczył materiał poronny

  2. Dzień dobry,
    Mam podobną sytuację z tą różnicą, że badanie genetyczne płodu z zabezpieczonego materiału nie powiodło się, taką informację na razie telefonicznie dostałam od lekarza ze szpitala, gdzie miałam wywoływane poronienie. Oczywiście wszyscy byli wcześniej poinformowani, że chcemy wykonać takie badanie i pobrano w tym celu materiał oraz wysłano do laboratorium. Chciałabym się dowiedzieć czy istnieje jakieś rozwiązanie w tej sytuacji.

    • Dzień dobry, czy badanie genetyczne było już wykonywane w laboratorium genetycznym? Czy na razie otrzymała Pani tylko informację od lekarza, który zabezpieczał materiał? Być może w laboratorium genetycznym okaże się, że badanie na podstawie tego materiału da się wykonać. Do badania DNA może Pani ponadto przekazać bloczek parafinowy spreparowany na potrzeby badań histopatologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.