Badanie genetyczne po poronieniu z bloczków parafinowych

Po poronieniu warto wykonać badanie genetyczne. Dzięki niemu możemy ustalić płeć dziecka oraz przyczynę utraty ciąży. Badanie to możemy wykonać od razu po poronieniu lub dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach dzięki bloczkom parafinowym.

badanie genetyczne z bloczków parafinowych cena

Spis treści:

  1. Czym jest bloczek parafinowy?
  2. Jak wypożyczyć bloczek parafinowy?
  3. Badania genetyczne z bloczków parafinowych
  4. Badanie genetyczne materiału z poronienia – cena

Czym jest bloczek parafinowy?

Bloczek parafinowy to odpowiednio zabezpieczony fragment ludzkiej tkanki, którą pobiera się do badania histopatologicznego. Najczęściej jest to kosmówka, kosmki kosmówki lub kawałek pępowiny, ponieważ te fragmenty tkanek płodu najlepiej nadają się do badania. Tkankę umieszcza się w parafinie, a następnie utwardza. Badanie takie jest przeprowadzane w szpitalu po prawie każdej utracie ciąży.

Bloczki parafinowe przechowywane są w zakładach histopatologicznych, skąd można je wypożyczyć. Dzięki temu możliwe jest badanie genetyczne po poronieniu wykonywane dopiero po kilku miesiącach lub latach od poronienia.

Jak wypożyczyć bloczek parafinowy?

Bloczek parafinowy wypożyczyć możemy z zakładu histopatologicznego, który znajduje się przy szpitalu, w którym doszło do poronienia. Aby otrzymać bloczek, musimy złożyć odpowiedni wniosek. Powinny się w nim znaleźć nasze dane (imię i nazwisko, pesel, adres i numer kontaktowy), liczba wypożyczanych bloczków, zobowiązanie zwrotu, data oraz odręczny podpis.

Wzór wniosku możesz pobrać tutaj: Wniosek o wypożyczenie bloczków parafinowych [wzór] | Poroniłam.pl (poronilam.pl)

Badania genetyczne z bloczków parafinowych

Na podstawie bloczku parafinowego można wykonać dwa rodzaje badań genetycznych po poronieniu:

  • Badanie płci martwego płodu – dzięki takiemu badaniu rodzice mogą skorzystać z przysługujących im praw po poronieniu. Mogą więc zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, skorzystać z zasiłku pogrzebowego oraz urlopu macierzyńskiego. Badanie genetyczne określające płeć dziecka po poronieniu jest możliwe, nawet jeśli do poronienia doszło nawet na wczesnym etapie ciąży, np. w 8 tygodniu.
  • Badanie genetyczne określające przyczynę poronienia – badanie to pozwala na sprawdzenie, czy przyczyną utraty ciąży były czynniki genetyczne. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy płód był obciążony chorobą genetyczną, którą spowodowała obumarcie ciąży

Badanie genetyczne materiału z poronienia – cena

Cena badania genetycznego po poronieniu jest taka sama niezależnie od tego, czy wykonujemy je od razu po poronieniu, czy dopiero po pewnym czasie. Badanie genetyczne z bloczków parafinowych lub z próbki w soli fizjologicznej kosztuje więc 397 zł, jeśli chcemy poznać płeć dziecka. W przypadku ustalenia przyczyny poronienia koszt badania to 837 zł.