Badanie kariotypu – gdzie wykonać najtaniej i na co zwrócić uwagę?

Badanie kariotypu jest badaniem genetycznym coraz częściej wykonywanym u par starających się o ciążę – zarówno w przypadku niepowodzeń rozrodu, jak i procedury in vitro. Wynik może być o tyle istotny, gdyż jednoznacznie może wskazać przyczyny niepłodności u par, a wszelkie zmiany w materiale genetycznym zarówno kobiety jak i mężczyzny prowadzić mogą do problemów z poczęciem dziecka, całkowitej bezpłodności, a także stanowić ryzyko przeniesienia wad genetycznych na potomstwo.

Gdzie najtaniej wykonać badanie kariotypu?
Kariotyp – czy cena tańszego badania wpływa na jego jakość?
Na co zwrócić uwagę w przypadku tańszej ceny badania kariotypu?
Jakie są rekomendacje w przypadku wykonania badania kariotypu?

Gdzie najtaniej wykonać badanie kariotypu?

Laboratoriów oferujących badanie kariotypu z uwagi na ciągle rosnące zapotrzebowanie na tego typu badania genetyczne jest coraz więcej. Ceny są bardzo zróżnicowane, jednak warto poszukać miejsca, które pozwoli zaoszczędzić nam kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych. Kariotyp – gdzie najtaniej wykonać to badanie? Jednym z najtańszych, a zarazem najwygodniejszych miejsc, gdzie można poddać się badaniu kariotypu jest Laboratorium TestDNA, które oferuje wykonanie badania kariotypu już w cenie 417 zł od osoby. Korzystając z pakietów można w korzystnej cenie wykonać badanie dla dwóch osób lub połączyć je z innymi badaniami istotnymi w diagnostyce nawracających poronień bądź niepłodności.

Kariotyp – czy cena tańszego badania wpływa na jego jakość?

Analiza materiału genetycznego pod kątem badania kariotypu wykonywana jest raz w życiu, w związku z czym nie ma konieczności powtarzania tego badania i jego wynik jest aktualny przez całe życie. Niższa cena badania nie ma wpływu na jakość wykonywanej analizy. Zazwyczaj wynika ona z ilości analizowanych próbek i chęci zwiększenia dostępności badania dla szerszej liczby zainteresowanych.

Na co zwrócić uwagę w przypadku tańszej ceny badania kariotypu?

Wybierając miejsce, gdzie wykonamy badanie kariotypu warto zwrócić uwagę na to, czy laboratorium posiada akredytację PCA. Pomocne w wyborze z pewnością będą opinie innych pacjentów, a także dostępność badania i bliskość miejsca, w którym można pobrać próbkę do badań.

Jakie są rekomendacje w przypadku wykonania badania kariotypu?

Badanie kariotypu rekomenduje się dla osób starających się o dziecko i mających problem z jego poczęciem. Jest to także badanie wykonywane już praktycznie rutynowo przed przystąpieniem do procedury in vitro, a także wśród par doświadczających strat na wczesnym etapie ciąży. Badanie kariotypu wykonuje się także na materiale z poronienia i u par mających już wspólne dziecko z wadami wrodzonymi.