Badanie przyczyn poronienia – warto zbadać jego przyczynę

Poronienie to ciężka chwila w życiu każdej kobiety. Statystycznie w wyniku poronienia kończy się nawet 50% ciąż. Jest to przedwczesne zakończenie ciąży, przed końcem 22 tygodnia. Do największej ilości poronień dochodzi jednak wtedy, kiedy kobieta jeszcze nie jest świadoma swojego stanu. Jeśli jednak przedwcześnie zakończyła się zdiagnozowana ciąża, warto sprawdzić czym było spowodowane poronienie.

Jakie badanie przyczyn poronienia warto zrobić?
Na czym polega badanie przyczyn poronienia?
Dlaczego warto sprawdzić przyczynę poronienia?
Ile kosztuje badanie przyczyn poronienia?

Jakie badanie przyczyn poronienia warto zrobić?

Standardowe badanie wykonywane po poronieniu to badanie histopatologiczne pobranych tkanek płodu, które wykonuje się jeszcze w szpitalu. Tak naprawdę nie mówi jednak ono o przyczynie poronienia. Pacjentka na własną rękę może wykonać badanie genetyczne, które zbadają chromosomy płodu i jego profil genetyczny pod kątem ewentualnych zaburzeń lub wykonać kariotyp z materiału pochodzącego od rodziców.

Na czym polega badanie przyczyn poronienia?

Badanie przyczyn poronienia można wykonać na podstawie bloczków parafinowych, które można uzyskać w szpitalu. Materiał może zostać pobrany również bezpośrednio po poronieniu. Jest on analizowany w laboratorium, które bada tkanki pod względem ich prawidłowości genetycznej. W celu ustalenia kariotypu rodziców wystarczą próbki ich krwi, które mogą wskazać zaburzenia niepowodujące choroby, jednak mogące wywoływać poronienia.

Dlaczego warto sprawdzić przyczynę poronienia?

Badanie przyczyn poronienia jest ważne po każdym poronieniu i w szczególności, jeśli w rodzinie zdarzały się choroby genetyczne lub problemy z donoszeniem ciąży. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym można wyeliminować przyczyny, które prowadzą do przedwczesnego zakończenia ciąży i dzięki temu wiele kobiet po poronieniu ma szansę na urodzenie zdrowego dziecka.

Ile kosztuje badanie przyczyn poronienia?

Badanie genetyczne materiału pozyskanego po poronieniu to koszt około 1000 złotych. W przypadku analizy kariotypu rodziców po poronieniu, koszt badania wynosi średnio 500 złotych. Badanie histopatologiczne jest najmniej precyzyjne i często nie wnosi żadnych informacji po poronieniu, jednak wykonywane jest w szpitalach standardowo i bezpłatnie.