Jak pochować dziecko po poronieniu i skorzystać z praw?

Jestem w szpitalu i czekam na poronienie. Co mam zrobić, żeby pochować dziecko i skorzystać z przysługujących mi praw?

Aby pochować dziecko, będziesz potrzebowała kartę zgonu lub akt urodzenia dziecka z adnotacją o jego śmierci. Akt zgonu wystawia szpital, z kolei akt urodzenia wystawiany jest w Urzędzie Stanu Cywilnego na podstawie karty martwego urodzenia, którą otrzymałaś w szpitalu.

Ważne: Pamiętaj, aby poinformować persolen szpitala o tym, że będziesz chciała pochować dziecko.

Jak pochować dziecko po poronieniu

Akt zgonu wystawiany jest wtedy, gdy płeć dziecka nie została określona w szpitalu. Nie daje on jednak prawa do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy i urlop macierzyński.

Natomiast posiadając akt urodzenia dziecka z adnotacją o jego śmierci będziesz mogła zgłosić się do odpowiednich instytucji (oddziału ZUS, pracodawcy, ubezpieczyciela) i wnioskować o przyznanie następujących świadczeń – zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 000 zł, 8 – tygodniowego urlopu macierzyńskiego czy odszkodowania z tytułu poronienia, jeśli masz wykupioną polisę ubezpieczeniową, która to przewiduje.

Jak zarejestrować dziecko w USC?

Żeby zarejestrować dziecko w USC, szpital musi wydać Ci kartę martwego urodzenia. Zrobi on to jednak tylko wtedy, jeśli znana będzie płeć dziecka.
W przeciwnym razie może Ci odmówić. Wtedy możesz skorzystać z pomocy laboratorium genetycznego i ustalić płeć dziecka przy pomocy badań DNA, niezależnie od czasu trwania ciąży. Mając w ręku gotowy wynik możesz wrócić do szpitala i domagać się wydania dokumentów uprawniających do rejestracji.


Zobacz też:

Oceń

2 thoughts on “Jak pochować dziecko po poronieniu i skorzystać z praw?

 1. Witam
  Czy istnieje możliwość pogrzebania dziecka w Grobie Dzieci Nienarodzonych?
  Interesuje mnie Poznań i okolice

  • Dzień dobry,
   jeśli chodzi o Groby Dzieci Utraconych w Poznaniu, to znajdują się one na:
   Cmentarzu przy ul. Nowina, na Starołęce, na Cmentarzu Górczyńskim oraz na ul. Jasna Rola (Naramowice). Jeśli chcą Państwo dokonać pochówku proszę skontaktować się z zarządcą cmentarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *