Dlaczego dochodzi do poronienia?

Utrata ciąży to traumatyczne wydarzenie dla przyszłych rodziców, które jest szczególnie bolesne, kiedy ciąża była długo wyczekiwana. Poronienie może mieć wiele przyczyn – istnieją badania genetyczne, które pozwalają określić, czy przyczyna utraty ciąży leży po stronie wadliwych genów.  Nie zawsze jednak możliwe jest określenie przyczyny poronienia.

Poronienie – jak do niego dochodzi?
Poronienie – jakie badania po poronieniu?
Poronienie a zabieg łyżeczkowania
Poronienie a kolejna ciąża

Poronienie – jak do niego dochodzi?

Poronienie jest utratą ciąży przed 22 tygodniem. Do poronienia dochodzi w wyniku odrzucenia zarodka np. poprzez zahamowanie jego rozwoju czy z powodu wad rozwojowych. Poronienie może być również wywołane zbyt niskim poziomem progesteronu czy nawet silnym stresem. Podczas większości poronień dochodzi do krwawienia/plamienia oraz skurczów, które mają na celu wydalenie zarodka. W większości przypadków poronienia nie da się zatrzymać, szczególnie na wczesnym etapie ciąży.

Poronienie – jakie badania po poronieniu?

Po poronieniu warto wykonać badania mające na celu ustalenie przyczyny utraty ciąży. Mogą to być badanie genetyczne materiału DNA pochodzącego od płodu w kierunku wykrycia nieprawidłowych chromosomów. Warto wykonać badania kariotypu u obojga rodziców, które mogą wskazać nieprawidłowości w genach, o których para nawet nie wie. Mogą nie dawać jednoznacznych objawów, a jednocześnie możliwe jest ich dziedziczenie przez potomstwo.

Poronienie a zabieg łyżeczkowania

Łyżeczkowanie jest zabiegiem mającym na celu oczyszczenie jamy macicy, np. jeśli doszło do poronienia zatrzymanego. Podczas zabiegu do jamy macicy wprowadzany jest cienki wężyk, który odsysa zawartość tkanek z wnętrza macicy, zabieg może być przeprowadzony również przy wykorzystaniu skrobaka. Dzięki temu wnętrze macicy oczyszczone jest z resztek tkanek, które mogą np. spowodować zakażenie. Zabieg ten nie jest wykonywany zawsze – lekarze dążą do tego, by macica oczyściła się samoistnie po poronieniu.

Poronienie a kolejna ciąża

Poronienie nie wyklucza kolejnej ciąży z punktu widzenia anatomii nie ma przeszkód, by starać się o kolejną ciążę nawet w następnym cyklu. Jeśli jednak doszło do zabiegu łyżeczkowania, ginekolodzy zalecają odczekać 3-4 cykle do podjęcia starań o kolejną ciążę.