Kariotyp – najważniejsze informacje o tym badaniu

Badanie kariotypu dedykuje się głównie parom starającym się o dziecko. Wynik daje rzetelne informacje o chorobach genetycznych i ryzyku ich przenoszenia na potomstwo. Analiza kariotypu może wykazać zaburzenia płodności, lub jej brak.

Kariotyp a badanie cytogenetyczne – jaka jest różnica w cenie między nimi?
Jak przygotować się do badania cytogenetycznego?
Badanie kariotypu badaniem rodziców, którzy przeżyli poronienie
Czas oczekiwania na wynik badania kariotypu, a cena badania

Kariotyp a badanie cytogenetyczne – jaka jest różnica w cenie między nimi?

Kariotyp oznacza sumę chromosomów, specyficznie zbudowanych i określonych liczbowo, które budują organizm. Zawierają one między innymi DNA (kwas deoksyrybonukleinowy). Badając kariotyp, uzyskuje się informacje o tych chromosomach – ich morfologii, strukturze i liczbie. Jak go zbadać? Właśnie za pomocą badania cytogenetycznego. Badany materiał to najczęściej limfocyty krwi obwodowej. Czasem bada się również komórki szpiku kostnego, czy komórki tkanki łącznej(fibroblasty). Badania cytogenetyczne dzieli się na klasyczne i molekularne.

Jak przygotować się do badania cytogenetycznego?

Nie wymaga specjalnego przygotowywania się: nie trzeba nawet przychodzić na nie na czczo. Badanie cytogenetyczne przypomina prostą morfologię.

Badanie kariotypu badaniem rodziców, którzy przeżyli poronienie.

W takim przypadku najczęściej materiałem badanym jest wycinek kosmówki. W laboratoriach przechowuje się zabezpieczoną tkankę. Badanie pozwala ustalić przyczynę poronienia. Obecnie możliwe jest przekazanie materiału do zbadania za pomocą kuriera.  Badanie kariotypu jest wysoko wskazane jego wykonanie rodzicom, którzy przeżyli poronienie.

Czas oczekiwania na wynik badania kariotypu, a cena badania.

Czas oczekiwania na wyniki determinuje okres wyhodowania odpowiedniej ilości komórek do badań. Ich analiza następuje zazwyczaj do 28 dni roboczych. Cena badania kariotypu zależy od wyboru technologii i rodzaju badania. Cena kariotypu różnie będzie się kształtować w zależności od miasta, w którym znajduje się klinika. Poszczególnie można wybierać zakres badanych nieprawidłowości. Za klasyczne badanie cytogenetyczne zapłacimy do 400, a za molekularne z wykorzystaniem technologii aCGH do 1700 zł.

Badanie kariotypu wykonuje się raz – uzyskany wynik jest aktualny do końca życia.