Kiedy należy wykonywać badania genetyczne po poronieniu?

Poronienie, czyli przedwczesne zakończenie ciąży może mieć wiele przyczyn – zawsze warto zdecydować się na diagnostykę, która może wskazać przyczynę tego stanu. Badania genetyczne po poronieniu można wykonać już po pierwszej utracie ciąży – są to analizy wykonywane zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ.

Jakie badania genetyczne należy zrobić po poronieniu?
Ile kosztują badania genetyczne po poronieniu?
Czy badania genetyczne po poronieniu są refundowane przez NFZ?
Ile zapłacimy za badania genetyczne po poronieniu ?

Jakie badania genetyczne należy zrobić po poronieniu?

Wykonanie badań genetycznych po poronieniu to decyzja pary – z pewnością warto je wykonywać z medycznego punktu widzenia. Podstawowym badaniem genetycznym jest badanie cytogenetyczne, para może zdecydować się także na badania KIR, HLA-C czy badanie genetyczne WES.

Ile kosztują badania genetyczne po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu nie mają jednego cennika – ustalają je indywidualnie laboratoria. W przypadku badania kariotypu koszt analizy wynosi 400-600 złotych dla jednej osoby, w podobnej cenie można wykonać badanie KIR czy badanie HLA-C. Najdroższe są badania WES – w zależności od wybranego wariantu analizy koszty wynoszą od 5000 do nawet 9000 złotych.

Czy badania genetyczne po poronieniu są refundowane przez NFZ?

Badania genetyczne dziecka po poronieniu mogą być refundowane przez NFZ, jednak należy posiadać skierowanie od lekarza genetyka, a przy tym należy liczyć się z kolejkami. Refundacja może obejmować badanie kariotypu, jednak badania takie jak badanie WES czy KIR musi opłacić pacjent. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie kolejne badania genetyczne mogące pomóc w diagnostyce poronień zostały objęte refundacją przez NFZ.

Ile zapłacimy za badania genetyczne po poronieniu ?

To, ile zapłacimy za badania genetyczne po poronieniu zależy od wybranego typu badań. To, jakie badania po poronieniu warto wykonać można skonsultować z lekarzem ginekologiem. Należy liczyć się z kosztem minimum kilkuset złotych od osoby, przy czym może się okazać, że konieczne będzie wykonanie większej ilości testów. Badania genetyczne są kosztowne, jednak zapewniają najskuteczniejszą diagnostykę, która ma kluczowe znaczenie w ustaleniu przyczyny poronienia.