Strata dziecka. Jak sobie radzić?

Po stracie dziecka bardzo ważne jest wsparcie – zarówno najbliższych osób, jak i psychologa lub innych rodziców, który doświadczyli podobnej straty. Skupiają się oni np. w stowarzyszeniach. Nie warto zamykać się i przeżywać żałoby w samotności. Kontakt z innymi pozwoli szybciej i łatwiej przejść przez tę sytuację.

Strata dziecka

  1. Strata dziecka. Jak sobie radzić? Pomoc bliskich
  2. Strata dziecka. Jak sobie radzić? Pomoc psychologiczna
  3. Strata dziecka. Jak sobie radzić? Stowarzyszenia i fundacje

Strata dziecka. Jak sobie radzić? Pomoc bliskich

Niezwykle istotnym wsparciem po utracie dziecka jest pomoc bliskich. Zarówno partner, jak i rodzina czy przyjaciele powinni być w tej sytuacji sprzymierzeńcami. Warto otwarcie mówić o swoich uczuciach i emocjach, nie bać się wypowiadać ich na głos i nie zamykać się przed innymi. Dobrze także pamiętać, że czasami osoby bliskie mogą mieć trudność ze zrozumieniem Twoich potrzeb. Jeśli czujesz się niezrozumiana, powiedz im o tym. Bliscy nie chcą Cię ranić, najważniejsze jest dla nich wsparcie Cię w trudnej chwili.

Przeczytaj też: „Pozwól mi to przeżyć” – czyli o wspieraniu mam w żałobie

Strata dziecka. Jak sobie radzić? Pomoc psychologiczna

Dla wielu rodziców spotkania z psychologiem to ważny element przeżywania żałoby po stracie ich dziecka. Nie należy wstydzić się korzystania z jego wsparcia, ponieważ profesjonalista najlepiej wie, czego potrzebujesz i w jaki sposób Ci pomóc. Rozmowa z psychologiem niejednokrotnie nie tylko daje ukojenie, ale także lepiej pozwala zrozumieć zaistniałą sytuację. Spotkania mogą być indywidualne lub grupowe, w zależności od Twoich oczekiwań co do terapii. Pamiętaj, że psycholog zobowiązany jest do utrzymania tajemnicy lekarskiej – możesz czuć się więc w jego gabinecie zupełnie bezpiecznie. Pomoc psychologiczną uzyskać można zarówno w placówkach medycznych, jak i często także przy fundacjach, parafiach czy stowarzyszeniach.

Przeczytaj też: Kiedy życie umiera – o pomocy psychologa po poronieniu

Strata dziecka. Jak sobie radzić? Stowarzyszenia i fundacje

Po stracie dziecka warto rozmawiać z innymi rodzicami, którzy mają podobne doświadczenia. Dzielenie się swoimi przemyśleniami i historiami to ważny element terapeutyczny. W dobie internetu możesz wykorzystywać do tego nie tylko spotkania, ale także np. fora czy e-maile. Największym tego typu stowarzyszeniem w Polsce jest Stowarzyszenie Rodziców Po Poronieniu, skupiające rodziców po utracie dziecka. Inne to m.in. Fundacja Nagle Sami, Fundacja „BY DALEJ IŚĆ” z Mysłowic, Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, grupa „Przetrwać Cierpienie”, Śląskie Hospicjum Perinatalne czy Fundacja „Donum Vitae” ze Szczecina.

Przeczytaj też: Grupy wsparcia dla rodziców po poronieniu

Także parafie organizują specjalne spotkania czy rekolekcje dla rodziców po poronieniu – jeśli jesteś wierząca, może to być dla Ciebie jedna z możliwości pomocy i wsparcia.


Przeczytaj więcej:

 

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *