Jak traktować kobiety po poronieniu? Wydano nowe rekomendacje dla szpitali

    1. Celem rekomendacji jest poprawa komfortu pacjentek
    2. Prawa rodziców po poronieniu – urlop macierzyński (56 dni) i zasiłek pogrzebowy (4000 zł)
    3. Prawidłowe zabezpieczenie materiału z poronienia jest istotne dla określenia płci dziecka

W lipcu br., z inicjatywy Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, został wydany dokument Niekorzystne zakończenie ciąży – Rekomendacje postępowania z pacjentkami dla personelu medycznego oddziałów położniczo-ginekologicznych województwa lubelskiego. logo

Dołączono do niego ulotkę informacyjną portalu Poroniłam.pl, która pokazuje krok po kroku, jak rodzice mogą skorzystać ze swoich praw.

Celem rekomendacji jest poprawa komfortu pacjentek

Dokument rozpowszechnia dobre praktyki i postępowanie w szpitalu, dzięki którym kobiety po poronieniach (i innych niepowodzeniach położniczych) będą czuły się w bardziej komfortowo i bezpiecznie, zyskają potrzebne wsparcie, pomoc i szacunek. Dzięki rekomendacjom rodzice dowiadują się o formach pomocy (praktycznej, emocjonalnej, psychologicznej) oraz gdzie mogą znaleźć wsparcie.

Wszystkie niezbędne informacje zostały opracowane przez specjalistów z różnych dziedzin (m.in. lekarzy, psychologów i księdza) z myślą zarówno o personelu medycznym, jak i pacjentkach oraz ich bliskich. To już drugi dokument tego typu – w zeszłym roku podobny został wydany w województwie mazowieckim.

Prawa rodziców po poronieniu – urlop macierzyński (56 dni) i zasiłek pogrzebowy (4000 zł)

Dzięki rekomendacjom rodzice mają być informowani przez personel o prawach jakie im przysługują – bez względu na moment poronienia. Dołączona ulotka w prosty sposób pokazuje jak rodzice mogą się o nie ubiegać.

Rodzice mogą zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, a także przejść na skrócony urlop macierzyński (56 dni) oraz wnioskować o wypłatę zasiłku pogrzebowego wysokości 4000 złotych. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku poronienia przed 16. tygodniem ciąży lekarz może nie mieć możliwości określenia płci dziecka i nie zostanie wydana karta martwego urodzenia, potrzebna do skorzystania z ww. praw (poza pochówkiem, który jest możliwy na podstawie samej karty zgonu). Rodzice mogą wtedy wykonać genetyczne badanie płci dziecka po poronieniu.

Prawidłowe zabezpieczenie materiału z poronienia jest istotne dla określenia płci dziecka

W tym miejscu warto podkreślić, jak ważne jest prawidłowe zabezpieczenie materiału od dziecka (np. fragmentu kosmówki, tkanek, pępowiny czy pęcherzyka płodowego). Powinien być on umieszczony w sterylnym pojemniku w soli fizjologicznej – nie formalinie, która degraduje DNA – z dokładnie zakręconą zakrętką (dodatkowo zabezpieczoną np. taśmą klejącą). Materiał przed dostarczeniem do badania należy przechowywać w temperaturze 4-8 stopni.

Tylko przy prawidłowym zabezpieczeniu materiału z poronienia rodzice będą mieli szansę wykonać badania DNA, poznać płeć dziecka i skorzystać z wszystkich swoich praw.

Mogą także poznać przyczyny poronienia, jeśli zdecydują się rozszerzyć analizę o badanie w kierunku wad genetycznych dziecka. To właśnie one odpowiadają za ok. 70% poronień samoistnych, dlatego badanie genetyczne pozwala często skrócić czas diagnostyki i szybciej odzyskać równowagę po stracie dziecka.


Autor: www.poronilam.pl, info@poronilam.pl |

Załącznik 1: Ulotka poronilam.pl [PDF]

Załącznik 2: Instrukcja prawidłowego zabezpieczenia materiału z poronienia [PDF]

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *