Urlop macierzyński po poronieniu dla żołnierza zawodowego

Jeśli jesteś żołnierzem zawodowym, po poronieniu również przysługuje Ci skrócony urlop macierzyński w wymiarze 56 dni, bez względu na moment utraty ciąży. Na jakich zasadach i jak z niego skorzystać?

Urlop macierzyński po poronieniu dla żołnierza zawodowego

  1. Urlop macierzyński po poronieniu dla żołnierza zawodowego – akty prawne
  2. Urlop macierzyński po poronieniu dla żołnierza zawodowego – jak skorzystać?

Urlop macierzyński po poronieniu dla żołnierza zawodowego – akty prawne

Kobieta żołnierz również ma prawo do skorzystania ze skróconego urlopu macierzyńskiego po poronieniu. Art. 65 Ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych mówi:

Art. 65 Ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

W Kodeksie Pracy zapisane jest natomiast:

fragment Kodeksu Pracy

To oznacza, że kobieta żołnierz po poronieniu ma prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni (56 dni) od momentu poronienia. Kwestię uposażenia za ten okres również reguluje wymieniona wcześniej Ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych:

stawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych:

Urlop macierzyński po poronieniu dla żołnierza zawodowego – jak skorzystać?

1. Odbierz ze szpitala kartę martwego urodzenia

Karta martwego urodzenia to dokument, który jest niezbędny do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Szpital wydaje ją jednak tylko w sytuacji, gdy płeć dziecka jest określona. Przy poronieniu po ok. 16. tygodniu ciąży lekarz często ma możliwość określenia jej w szpitalu.

Jeśli do straty doszło wcześniej, zwykle niezbędne są jednak badania genetyczne płci, które zleca się w prywatnym laboratorium. Najlepiej jak najszybciej poinformować personel szpitala o chęci wykonania takich badań.

To może Cię zainteresować: Badanie materiału z poronienia pozwoli ustalić płeć dziecka

2. Zarejestruj dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC)

Po ustaleniu płci szpital wydaje kartę martwego urodzenia. Przekazuje ją w ciągu 1 dnia do USC lub rodzicom, którzy mają 3 dni od momentu jej wystawienia na jej dostarczenie (jeśli nie zrobił tego szpital) i rejestrację dziecka.

W USC urzędnik sporządza akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym, który uprawnia do skorzystania ze skróconego urlopu macierzyńskiego (dołącza się go do wniosku o urlop).

Pamiętaj! Po poronieniu masz również prawo do pochowania dziecka i odebrania zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 złotych.

Zobacz też: Zasiłek pogrzebowy po poronieniu


Akty prawne:

Zdjęcie: ©qimono/pixabay.com

Autor: Agnieszka

5/5 - (5 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *