Homocysteina a poronienie – to warto wiedzieć

Nadmiar homocysteiny (hiperhomocysteinemia) może zwiększać ryzyko powikłań w ciąży – w tym m.in. poronienia [1]. Jeśli straciłaś ciążę, warto zatem sprawdzić poziom tego aminokwasu. W jaki sposób to zrobić, co może podwyższać stężenie homocysteiny i czym w ogóle jest za substancja? Homocysteina a poronienie – najważniejsze informacje.

homocysteina a poronienie

 1. Homocysteina – aminokwas, który w nadmiarze szkodzi
 2. Co wpływa na podwyższenie stężenia homocysteiny?
 3. Homocysteina a poronienie i inne powikłania
 4. Badanie na homocysteinę – normy
 5. Podwyższony poziom homocysteiny… i co dalej?

Homocysteina – aminokwas, który w nadmiarze szkodzi

Homocysteina jest potrzebna, by organizm mógł działać prawidłowo. Jednak nie może być jej za dużo – konieczna jest idealna równowaga. Substancja ta powstaje z przekształcenia metioniny dostarczanej wraz z białkiem zwierzęcym.

Później ulega dalszym przekształceniom i zostaje wydalona z organizmu. Jednak niektóre czynniki powodują, że procesy te nie zachodzą prawidłowo, a w organizmie gromadzi się zbyt dużo homocysteiny.

Ciekawy artykuł: Celiakia i poronienia – 4 najważniejsze fakty

Co wpływa na podwyższenie stężenia homocysteiny?

Nadmiar homocysteiny może wiązać się z niezdrowym trybem życia (palenie papierosów, niska aktywność fizyczna, zbyt duże spożycie kofeiny i alkoholu) czy z dostarczeniem organizmowi zbyt dużej ilości białek zwierzęcych [1].

Za zbyt wysokie stężenie homocysteiny odpowiadać mogą również niedobory kwasu foliowego i witaminy B12, ponieważ te substancje biorą udział w opisanych wyżej przekształceniach.

Niedobory te mogą wiązać się nie tylko z nieprawidłową dietą, ale też obecnością wariantów (polimorfizmów) C677T i/lub A1298C genu MTHFR. Tymczasem obniżona aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR występuje nawet u co drugiej Polki [2].

„Najczęstszą genetycznie uwarunkowaną przyczyną podwyższonego stężenia Hcy jest polimorfizm genu kodującego MTHFR polegający na zamianie cytozyny na tyminę w pozycji 677 (C677T)” [1].

Do innych genetycznych przyczyn nadmiaru homocysteiny należą też m.in. mutacje w genie CBS czy MMADHC.

Hiperhomocysteinemia może towarzyszyć również osobom chorym m.in. na nowotwory (np. rak sutka), łuszczycę, marskość wątroby, niedoczynność tarczycy czy cukrzycę. Wzrost tej substancji może wiązać się też z padaniem niektórych leków [1].

Homocysteina a poronienie i inne powikłania

Nadmiar homocysteiny w ciąży może wiązać się z wieloma powikłaniami, do których należą m.in. poronienie, odklejenie i zawał łożyska, uszkodzenie cewy nerwowej dziecka czy obumarcie płodu. Hiperhomocysteinemia to również jeden z ważniejszych czynników ryzyka chorób zakrzepowo-zatorowych oraz miażdżycy [1].

Jeśli masz zatem podwyższony poziom tego aminokwasu, obecne jest u Ciebie nie tylko podwyższone ryzyko straty ciąży, ale też m.in. zakrzepicy, zatoru płucnego, zawału serca czy udaru mózgu.

To może Cię zainteresować: Czy po pierwszym poronieniu jest sens wykonywać badania genetyczne?

Badanie na homocysteinę – normy

Badanie na homocysteinę jest badaniem krwi, które wykonuje się na czczo. Normy dla zdrowych osób wynoszą 5-15 μmol/l. Dobrze jednak wiedzieć, że według niektórzy badaczy już stężenie 10 μmol/l stanowi granicę normy [1].

Istnieją również badania, które mówią o maksymalnych granicach dla kobiet w ciąży: od 5,6 μmol/l do 9,4 μmol/l [3].

Analizując wynik badania, lekarz powinien wziąć pod uwagę różne czynniki, m.in. płeć, wiek, obecne choroby, stosowane leki czy styl życia [1].

Podwyższony poziom homocysteiny… i co dalej?

Bardzo ważne jest poznanie przyczyny nadmiaru homocysteiny i wykonanie odpowiednich dodatkowych badań m.in. poziomu kwasu foliowego i witaminy B12 czy wariantów genu MTHFR. Na ich podstawie oraz na podstawie szczegółowego wywiadu lekarz może zalecić dodatkową suplementację i inne działania (np. dietę).

Zobacz też: Badanie MTHFR – przebieg, wskazania, wynik


Źródła:
[1] G. Bednarek-Tupikowska, K. Tupikowski, Homocysteina – niedoceniany czynnik ryzyka miażdżycy. Czy hormony płciowe wpływają na stężenie homocysteiny?, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2004, 58.
[2] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.
[3] J. Magnucki, J. Sikora, T. Machalski, L. Kobielska, R. Partyka, A. Biauas, Czy hiperhomocysteinemia może stanowić przyczynę nawracających poronień?, „Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2009, 63, 1.

5/5 - (6 głosów / głosy)

8 thoughts on “Homocysteina a poronienie – to warto wiedzieć

 1. Ja mam 16,6 μmol/l, to chyba za wysoki wynik, jeśli chcę się starać o dziecko? Już raz poroniłam.

  • Dzień dobry, rzeczywiście, taki wynik najlepiej skonsultować z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie (np. suplementację, dietę). Warto również wykonać badanie w kierunku wariantów genu MTHFR, które mogą mieć wpływ na podwyższenie poziomu homocysteiny.

  • Lekarze zazwyczaj zalecają, aby poziom homocysteiny przy staraniach był zachowany między 6 a 8 µmol/l. Warto jednak zawsze swój przypadek skonsultować ze specjalistą.

 2. Dzień dobry, kiedy wykonać badanie na homocysteinę? 22.02.22 dowiedziałam się, że ciąża się zatrzymała na ok 7/8 tygodniu. Zabieg łyżeczkowania był 24.02.22.
  Wg artykuły warto oprócz samej homocysteiny zrobić kwas foliowy i wit B, aby był pełny obraz dla tego wyniku. Nie wiem, czy zacząć ponownie suplementować kwas foliowy (Folik) czy poczekać na badanie.

  • Dzień Dobry. Bardzo nam przykro z powodu straty. Poziom aminokwasu może Pani zbadań w dowolnym momencie. Przy zbyt wysokim stężeniu homocysteiny mogą się również pojawiać niedobory kwasu foliowego i witaminy B12, ponieważ te substancje bierze udział w jej przekształceniach. Niedobory te mogą wiązać się nie tylko z nieprawidłową dietą, ale też obecnością wariantów (polimorfizmów) C677T i/lub A1298C genu MTHFR.

   • Pani Agnieszko, zalecana norma dla kobiet starających się o ciążę to 6-8 umol/l. Wynik zawsze warto skonsultować ze swoim lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *