Wszystko o czym musisz wiedzieć, na temat badania płci martwego płodu

Poronienie jest sytuacją niezwykle ciężką dla rodziców utraconego dziecka. Bardzo często, szczególnie przy pierwszym poronieniu, rodzice nie wiedzą jak poradzić sobie z tą sytuacją, co zrobić, jak egzekwować swoje prawa. Wbrew pozorom, do poronień dochodzi często. Statystyki mówią o tym, iż utraconych może być nawet 15% ciąż. Identyfikacja płci martwego płodu, jest jedną z pierwszych rzeczy, która może pomóc poradzić sobie ze stratą.

Ile się czeka na identyfikacje płci martwego płodu, Do czego jest potrzebna identyfikacja płci martwego płodu, Jaka jest cena identyfikacji płci martwego płodu, Gdzie zrobić identyfikacje płci martwego płodu

Ile się czeka na identyfikacje płci martwego płodu?
Do czego jest potrzebna identyfikacja płci martwego płodu?
Jaka jest cena identyfikacji płci martwego płodu?
Gdzie zrobić identyfikacje płci martwego płodu?

Ile się czeka na identyfikacje płci martwego płodu?

Identyfikacja płci martwego płodu ma miejsce szpitalu lub w prywatnym laboratorium. W szpitalu określana jest ona przez lekarza, na podstawie badań organoleptycznych. Określenie płci w ten sposób możliwe jest tak naprawdę dopiero po ukończeniu przez płód 16 tygodnia ciąży i to nie w każdej sytuacji. Jeżeli szpital nie określi płci, rodzice mogą zlecić jej określenie w prywatnym laboratorium. Na wynik czeka się od kilku do kilkunastu dni roboczych.

Do czego jest potrzebna identyfikacja płci martwego płodu?

Identyfikacja płci martwego płodu jest niezbędna do tego, aby rodzice mogli w pełni egzekwować swoje prawa. Do tych praw należy między innymi zasiłek pogrzebowy oraz urlop macierzyński. Aby rodzice mogli z nich skorzystać, muszą posiadać akt urodzenia. Akt urodzenia wydawany jest przez Urząd Stanu Cywilnego, po przedstawieniu Karty martwego Urodzenia. Karta Martwego Urodzenia z kolei wydawana jest w momencie, gdy płeć dziecka jest znana.

Jaka jest cena identyfikacji płci martwego płodu?

Identyfikacja płci martwego płodu w prywatnym laboratorium nie kosztuje dużo. Najczęściej jest to cena około 400 złotych. Warto zauważyć także, iż w wielu laboratoriach w cenę wchodzi także kurier, który może próbkę odebrać od rodziców lub ze szpitala i dostarczyć ją do miejsca badań. Dla rodziców borykających się z sytuacją poronienia, może to być bardzo duże ułatwienie.

Gdzie zrobić identyfikacje płci martwego płodu?

Tak jak wspomniane zostało powyżej, identyfikacja płci martwego płodu wykonywana jest w prywatnych laboratoriach. Rodzice nie mają możliwości wykonania tego badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.