Dzień Palenia Świec 2017 – już 10 grudnia

Każdego roku – w drugą niedzielę grudnia o godzinie 19:00 – na całym świecie rodzice zmarłych dzieci zapalają światełka, by uczcić pamięć o najmłodszych zmarłych i wyrazić swoją tęsknotę. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Palenia Świec, czyli okazja do wspomnień, modlitwy i refleksji nad dziećmi, które odeszły od nas zbyt wcześnie.

Dzień Palenia Świec 2017

Każde dziecko zasługuje na światło pamięci…

Bez względu na wiek, czas przeżyty na ziemi czy okoliczności śmierci. Dlatego w tym dniu światełka palą zarówno rodzice, którzy doświadczyli poronienia, jak i ci, których dzieci odeszły w wieku niemowlęcym, w wieku kilku lat czy nawet jako dorosłe – np. wskutek choroby czy wypadku.

To nie tyko okazja do uczczenia pamięci i wspomnień o zmarłych dzieciach, ale też czas refleksji nad kruchością ludzkiego życia i okres nadziei, że dziecko zawsze będzie przez najbliższych kochane, a pamięć o nim nigdy nie minie.

Dzień Palenia Świec – już od 1997 roku

20 lat temu amerykańska organizacja The Compassionate Friends – która wspiera rodziców w żałobie po śmierci dziecka – rozpoczęła obchody Międzynarodowego Dnia Palenia Świec (każdego roku w drugą niedzielę grudnia).

Od tamtego czasu w tym szczególnym dniu światło dla zmarłych dzieci pali się przez godzinę w każdej strefie czasowej – od 19:00. W ten sposób tworzy się 24-godzinny krąg pamięci, strefa po strefie. Tego jednego dnia cała ziemia jednoczy się, by dzieci, które odeszły zbyt wcześnie, nigdy nie zostały zapomniane.

Dzień Palenia Świec 2017 – obchody w Polsce

Wielu rodziców na całym świecie decyduje się zapalić światełko dla swojego dziecka – na cmentarzu, w oknie, przy jego zdjęciu… Stowarzyszenia, grupy wsparcia czy parafie organizują również spotkania, msze czy wspólne obchody.

DZIEŃ PALENIA ŚWIEC 2017 – WYDARZENIE NA FB

Dzień Palenia Świec 2017 – gdzie najbliższa msza?

Zachęcamy do przesyłania informacji na temat obchodów Dnia Palenia Świec w Waszych miastach!

Przeczytaj więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.