Kwas foliowy a poronienia

Kwas foliowy może zapobiec poronieniu i zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Tymczasem jak szacuje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nawet połowa kobiet w Polsce ma problemy z przyswajaniem tej witaminy. Związane jest to z mutacją genu MTHFR [1]. Zaleca się, aby przyszła mama, która ją posiada, przyjmowała zmetylowaną formę kwasu foliowego.

Kwas foliowy a poronienia

Nieprawidłowe wchłanianie kwasu foliowego przez przyszłą mamę może prowadzić do wad rozwojowych dziecka oraz do poronienia. Warto więc, aby kobiety planujące ciążę upewniły się, jaki kwas foliowy będzie dla nich najlepszy. Mutację genu MTHFR można zidentyfikować w prostym badaniu. Jego wynik jest ważną informacją dla lekarza ginekologa, który może dobrać pacjentce odpowiednie leczenie, zwiększające szansę na powodzenie ciąży.

Mutacja MTHFR zaburza wchłanianie kwasu foliowego

Mutacja w genie MTHFR sprawia, że organizm nie może przetworzyć kwasu foliowego i nie spełnia on swoich funkcji. Kobieta może mieć we krwi właściwy poziom tej witaminy jednak odczuwa skutki jej niedoboru, ponieważ jej nie przyswaja. Nie pomoże tu zwiększenie dawki zwykłego kwasu foliowego. Polskie Towarzystwo ginekologiczne zaleca, aby osoby z mutacją MTHFR uzupełniały suplementację za pomocą aktywnych, przetworzonych folianów. Są to łatwo przyswajalne formy kwasu foliowego.

MTHFR (reduktaza 5,10-metylenotetrahydrofolianowa) jest to główny enzym w Co to jest MTHFRmetabolizmie folianów, homocysteiny i metioniny. Nieprawidłowości w aktywności genu MTHFR mogą przyczynić się do wzrostu poziomu homocysteiny we krwi, która powoduje większe ryzyko zmian zakrzepowych, uszkodzenia śródbłonka naczyń, co może doprowadzić do rozwoju miażdżycy. Zaburzenia genu MTHFR mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży doprowadzając do nawykowych poronień lub wystąpień u dziecka wad cewy nerwowej i zespołu Downa.

Dlaczego kwas foliowy jest istotny dla przyszłej mamy?

Kwas foliowy umożliwia prawidłowy rozwój dziecka i zapobiega wystąpieniu wad cewy nerwowej, rozszczepu warg i podniebienia, oraz zespołowi Downa. Witamina ta reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek ciała, bierze udział w syntezie DNA i RNA. Co więcej, zapobiega wystąpienia anemii u kobiety w ciąży. Wpływa także pozytywnie na dobre samopoczucie, zapewnia sprawne działanie wątroby i jelit oraz chroni organizm przed nowotworami i miażdżycą.

Badanie MTHFR zalecane jest u kobiet po poronieniu

Ze względu na częste występowanie mutacji MTHFR zaleca się, aby każda przyszła mama wykonała badanie tego genu. Szczególnie wskazane jest dla kobiet po poronieniu, matek dzieci z zespołem Downa oraz osób z podwyższonym poziomem homocysteiny. Wiedza o występowaniu mutacji zaburzającej wchłanianie kwasu foliowego umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia, diety i suplementacji. W ten sposób można przeciwdziałać negatywnym skutkom niedoboru kwasu foliowego, w tym poronieniom.

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.


Zobacz też:

Przeczytaj więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *