Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – czy jest obowiązkowe?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu jest dobrowolne – możliwość jego wykonania istnieje wówczas, gdy zostanie zabezpieczony odpowiedni materiał poronny. Analiza może pomóc w określeniu przyczyny poronienia i tym samym zwiększa szanse na donoszenie kolejnej ciąży. Badanie genetyczne materiału z poronienia nie jest refundowane w ramach NFZ.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jakie sa dostępne metody badania?
Jaka próbka nadaje się do badania genetycznego dziecka po poronieniu?
Ile kosztuje badanie genetyczne dziecka po poronieniu?
Czy poznanie wyników badania genetycznego dziecka po poronieniu pozwala stwierdzić dokładną przyczynę poronienia ?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jakie są dostępne metody badania?

Najczęściej na podstawie materiału poronnego wykonuje się badania genetyczne, dzięki którym można ustalić, czy płód był obciążony nieprawidłowościami w obrębie chromosomów. W tym celu konieczne jest zabezpieczenie próbki, z której da się wyodrębnić wolne płodowe DNA. Jeśli do poronienia dochodzi w szpitalu to standardowo pobiera się próbkę do badań histopatologicznych – wynik nie jest w stanie wskazać przyczyn poronienia.

Jaka próbka nadaje się do badania genetycznego dziecka po poronieniu?

Wbrew pozorom próbka materiału poronnego wcale nie jest tkankami pochodzącymi bezpośrednio od dziecka. Do badania po poronieniu może posłużyć fragment kosmówki, łożyska czy pępowiny. Wykorzystać można również bloczki parafinowe, na których przekazuje się materiał do badania histopatologicznego. Jeśli próbka jest zabezpieczana w domu to odpowiedni materiał należy umieścić w soli fizjologicznej.

Ile kosztuje badanie genetyczne dziecka po poronieniu?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu wiąże się z kosztem 400-1700 złotych. Najmniej kosztują analizy, których celem jest wyłącznie ustalenie płci płodu. Jeśli dodatkowo ma zostać przeprowadzone badanie w kierunku ustalenia, czy płód był obciążony wadami genetycznymi to koszty są wyższe i wynoszą maksymalnie 1700 złotych.

Czy poznanie wyników badania genetycznego dziecka po poronieniu pozwala stwierdzić dokładną przyczynę poronienia ?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu sprawdza, czy obumarcie ciąży miało związek z genetycznymi obciążeniami płodu. Jest to najczęstsza przyczyna poronienia – nawet jeśli badania nie wskażą nieprawidłowości to można dzięki nim szukać innych zaburzeń np. hormonalnych czy sprawdzić budowę narządów rozrodczych. Oczywiście należy pamiętać, że nie zawsze ustalenie przyczyn poronienia jest możliwe.