Badanie kosmówki z poronienia to jedno z najważniejszych badań po poronieniu

Badanie kosmówki z poronienia stanowi jedno z najważniejszych badań po poronieniu. Dzięki niemu rodzice mogą poznać przyczyny poronienia, a także skorzystać z praw przysługujących po utracie ciąży. Na czym polega i ile kosztuje badanie genetyczne kosmówki z poronienia? Podpowiadamy!

badanie kosmówki z poronienia

Badanie kosmówki z poronienia – poznanie przyczyny straty jest kluczowe, by rodzice odzyskali spokój
Badanie genetyczne kosmówki z poronienia – na czym polega?
Badanie kosmówki z poronienia – korzyści dla rodziców
Badanie kosmówki z poronienia – cena

Badanie kosmówki z poronienia – poznanie przyczyny straty jest kluczowe, by rodzice odzyskali spokój

Rodzice, którzy utracili dziecko w wyniku poronienia, często obwiniają się za utratę ciąży. Tymczasem większość poronień (około 80%) wynika nie z winy rodziców, a z choroby genetycznej płodu, na którą nie mieli oni wpływu.

Poznanie przyczyny poronienia jest kluczowe, by para mogła odzyskać spokój i wznowić starania o dziecko. Jak odkryć przyczynę utraty ciąży? Aby zidentyfikować genetyczne choroby zarodka, które mogły wywołać poronienie, w pierwszej kolejności warto wykonać badanie kosmówki z poronienia.

Badanie genetyczne kosmówki z poronienia – na czym polega?

Badania genetyczne kosmówki z poronienia pozwalają wykryć choroby genetyczne zarodka, które mogły się przyczynić do wczesnego poronienia. Do takich genetycznie uwarunkowanych zaburzeń należy np. zespół Patau lub zespół Downa. Aby wykonać badanie genetyczne kosmówki z poronienia, należy dostarczyć do laboratorium genetycznego zabezpieczone tkanki z poronienia – kosmówkę lub kosmki kosmówki. Próbki do badania umieszcza się w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym – nie należy ich przechowywać w formalinie, ponieważ roztwór ten stopniowo uszkadza DNA i uniemożliwia wykonanie badań genetycznych po poronieniu.

Materiał do badania kosmówki z poronienia można dostarczyć do laboratorium genetycznego samodzielnie lub skorzystać z możliwości bezpłatnego odbioru próbki ze wskazanego adresu (np. prosto ze szpitala) przez kuriera. Wiele laboratoriów oferuje transport próbki w cenie badania. Warto dostarczyć do laboratorium genetycznego także wymaz z policzka kobiety, by mieć pewność, że choroby genetyczne są sprawdzane u płodu, a nie u matki. Dzięki temu laboratorium i rodzice uzyskują pewny i jednoznaczny wynik badania.

Badanie kosmówki z poronienia – korzyści dla rodziców

Wykonanie badania genetycznego kosmówki z poronienia daje rodzicom wiele korzyści. Mogą oni poznać przyczynę poronienia i szybciej odzyskać spokój.

Dzięki badaniu DNA zyskują oni pewność, że do utraty ciąży nie doszło z ich winy. Badanie kosmówki umożliwia także zidentyfikowanie płci, co daje możliwość skorzystania z przysługujących rodzicom praw po poronieniu (takich jak skrócony urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy (w wysokości 4,000 zł), odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej czy rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego).

Dzięki badaniom kosmówki z poronienia lekarz jest w stanie ocenić szanse na powodzenie kolejnej ciąży i poprowadzić ją tak, by para osiągnęła zamierzony cel, czyli zdrowe potomstwo.

Badanie kosmówki z poronienia – cena

Cena za badanie z kosmówki w celu wykrycia chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia wynosi około 800 – 1000 złotych. Decydując się na badanie w konkretnym laboratorium warto zwrócić uwagę, czy porównuje ono próbkę z poronienia z wymazem od matki. Dzięki temu mamy pewność, że choroby genetyczne są sprawdzane faktycznie u dziecka.