Jak przygotować się do kolejnej ciąży po poronieniu?

Straciłam ciążę kilka tygodni temu. To była dla mnie bardzo trudna sytuacja, ponieważ pragnę mieć dziecko. Boję się tylko, że znów stracę ciążę. Słyszałam, że są sposoby na to, by kolejna ciąża po poronieniu zakończyła się szczęśliwie. Dlatego szukam informacji jak przygotować się do ciąży po poronieniu?

Jak przygotować się do ciąży po poronieniu

  1. Jak przygotować się do kolejnej ciąży po poronieniu? Przede wszystkim psychicznie i emocjonalnie
  2. Badania po poronieniu pomogą ci przygotować się do kolejnej ciąży
  3. Kwas foliowy

Jak przygotować się do kolejnej ciąży po poronieniu? Przede wszystkim psychicznie i emocjonalnie

Ciąża po poronieniu może zakończyła się szczęśliwym rozwiązaniem, jednak bardzo ważne jest, abyś rozpoczęła przygotowania do kolejnej ciąży od przygotowania się psychicznego.

Zanim zaczniesz starania o kolejne dziecko, upewnij się, czy pogodziłaś się ze stratą pierwszego i czy pozwoliłaś sobie na żałobę. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, możesz udać się do psychologa lub porozmawiać z rodzicami, którzy mają za sobą podobne doświadczenia. Listę grup wsparcia znajdziesz tutaj.

Badania po poronieniu pomogą ci przygotować się do kolejnej ciąży

Już po pierwszym poronieniu warto też wykonać badania po poronieniu, które wyjaśnią, co było przyczyną nieoczekiwanego przerwania ciąży. Jeśli badania wykryją u Ciebie lub Twojego partnera jakąś nieprawidłowość, będziecie mogli szybko zacząć się leczyć, dzięki czemu szanse na poczęcie następnego dziecka wzrosną. Pamiętaj też o kwasie foliowym, który będzie chronił Twoje dziecko przed wadami cewy nerwowej.

Kwas foliowy

Warto też, abyś zdawała sobie sprawę, że u 50% kobiet kwas foliowy może nie być właściwie przyswajany [1]. Dzieje się tak z powodu obecności określonych wariantów genu MTHFR (przede wszystkim C677T i A1298C).

Wówczas kobieta musi przyjmować specjalnie przetworzony kwas foliowy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy występuje u Ciebie wariant genu obniżający przyswajanie tej witaminy, wykonaj badanie genetyczne. Wraz z partnerem obowiązkowo zrezygnujcie też z używek (papierosów, alkoholu itp.) i zacznijcie zdrowo się odżywiać. Dzięki temu, poprawicie swoją płodność, a zajście w ciążę stanie się łatwiejsze.


Zobacz też:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *