Czy badania genetyczne po poronieniu są w stanie ustalić przyczynę utraty ciąży?

Badania genetyczne po poronieniu to szansa dla rodziców na poznanie przyczyny poronienia. Są w stanie sprawdzić, dlaczego doszły do utraty ciąży i stanowią ważne narzędzie w diagnostyce poronień. Nawet 50% ciąż kończy się przedwcześnie i to wcale nie oznacza, że niedoszli rodzice muszą się z tym pogodzić. Badania są w stanie określić, jaka jest szansa na zdrowe rozwiązanie przy kolejnej ciąży.

Dlaczego warto zdecydować się na badania genetyczne po poronieniu?
Badania genetyczne po poronieniu – jakie mogą być przyczyny poronienia ?
Badania genetyczne po poronieniu – na jaki koszt musimy się przygotować ?
Badania genetyczne po poronieniu – ile trzeba czekać na wyniki?

Dlaczego warto zdecydować się na badania genetyczne po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu badają materiał genetyczny pochodzący od płodu – dzięki temu są w stanie wykryć obciążenia w DNA płodu. Nawet 60% poronień może mieć związek z nieprawidłowościami chromosomów, a badania genetyczne po poronieniu jako jedyne są w stanie wykryć te zaburzenia. Jeśli nieprawidłowości nie są wykrywane w badaniu, jest to wskazanie do poszukiwania innej przyczyny poronienia.

Badania genetyczne po poronieniu – jakie mogą być przyczyny poronienia?

Poronienie może mieć wiele przyczyn, które nie zawsze są możliwe do wykrycia. Badania genetyczne są w stanie znaleźć nieprawidłowości w chromosomach płodu, co odpowiada za większość poronień. Utrata ciąży może mieć związek z chorobami matki lub przyjmowanymi przez nią lekami, stresem czy urazem mechanicznym. Większe jest prawdopodobieństwa samoistnego poronienia u kobiet, które ukończyły 35 rok życia.

Badania genetyczne po poronieniu – na jaki koszt musimy się przygotować ?

Badania genetyczne po poronieniu to koszt około 800-900 złotych w przypadku analizy, która bada próbki pod kątem występowania w nich wadliwego DNA. Jeśli badania po poronieniu mają na celu wyłącznie określenie płci dziecka to koszt jest niższy i wynosi około 400 złotych. Każde laboratorium ma własny cennik, dlatego też koszty badań mogą się różnić w zależności od placówki.

Badania genetyczne po poronieniu – ile trzeba czekać na wyniki ?

Jeśli wykonujesz badanie genetyczne martwego płodu to czas oczekiwania na wynik wynosi 2-4 tygodni. Tyle czeka się na wynik, jeśli podczas badania analizowane jest wolne płodowe DNA pod kątem zaburzeń w obrębie chromosomów. Jeśli podczas badania ma również obejmować ustalenie płci po poronieniu to wynik jest dostępny już w 3-4 dni robocze.