Poznaj płeć płodu po poronieniu

Płeć dziecka po poronieniu, a konkretnie jej znajomość, jest bardzo ważna. Pozwala ona nie tylko lepiej przejść rodzicom przez okres żałoby, oraz w pewnym stopniu pogodzić ze z zaistniałą sytuacją, ale także pozwala egzekwować prawa rodziców. Na pytania jak ustalić płeć, gdzie można to zrobić oraz dlaczego warto poznać płeć po poronieniu, odpowiadamy poniżej.

Jak ustalić płeć po poronieniu, Gdzie można ustalić płeć po poronieniu, Dlaczego warto poznać płeć po poronieniu, Czy w szpitalu można określić płeć po poronieniu

Jak ustalić płeć po poronieniu?
Gdzie można ustalić płeć po poronieniu?
Dlaczego warto poznać płeć po poronieniu?
Czy w szpitalu można określić płeć po poronieniu?

Jak ustalić płeć po poronieniu?

Płeć po poronieniu ustalana jest na podstawie badania genetycznego w laboratorium. Aby możliwe było jego wykonanie, niezbędne jest posiadanie przez rodzica próbki, najczęściej pochodzących z tkanek płodu lub kosmówki. Płeć może być ustalona na przykład na postawie fragmentu pępowiny. Dzięki materiałowi do badań, określa się obecność genów, które odpowiedzialne są za płeć. Badania w laboratorium wykonać można bez względu na wiek ciąży i dają one rodzicom stu procentową pewność co do płci płodu.

Gdzie można ustalić płeć po poronieniu?

Badanie płci po poronieniu ustalić można w prywatnym laboratorium. Aby badanie genetyczne było możliwe, konieczne jest posiadanie wspomnianej wyżej próbki materiału. Jeżeli do poronienia doszło w szpitalu, należy personelowi medycznemu powiedzieć o chęci wykonania badań. Dzięki takiej informacji, personel będzie mógł wydać rodzicom odpowiednio zabezpieczoną próbkę. Jeżeli do poronienia doszło w domu, należy odpowiednio zabezpieczyć materiał do badań, a następnie udać się z nim do laboratorium oraz zlecić wykonanie badań.

Dlaczego warto poznać płeć po poronieniu?

Znajomość płci dziecka jest ważna z kilku aspektów. Po pierwsze, niektórym rodzicom pozwala łatwiej przejść przez okres żałoby, zrozumieć to co się stało, przyjąć zmarłe dziecko do rodziny. Po drugie, dzięki znajomości płci płodu, rodzice mogą egzekwować swoje prawa. Znając płeć, mogą oni skorzystać na przykład z zasiłku pogrzebowego oraz z urlopu macierzyńskiego.

Czy w szpitalu można określić płeć po poronieniu?

Płeć w szpitalu określana jest na podstawie badania organoleptycznego przez lekarza. Polega ono na ocenie widocznych narządów rozrodczych, dlatego takie badanie możliwe jest najczęściej dopiero w 16 tygodniu ciąży. Należy jednak pamiętać, iż rozwój każdego płodu następuje indywidualnie, dlatego określenie płci płodu na tej podstawie, może okazać się niemożliwe nawet w późniejszych tygodniach ciąży.