Skorzystanie z praw po poronieniu będzie łatwiejsze?

Być może już niedługo rodzice po wczesnym poronieniu będą mogli skorzystać z należnych praw (m.in. przejścia na skrócony urlop macierzyński czy odebrania zasiłku pogrzebowego) bez konieczności wykonywania badania płci dziecka. Mają umożliwić to zmiany w prawie: nowelizacja Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz prawa o aktach stanu cywilnego.

zmiany w prawie

  1. Zmiany w prawie – karta martwego urodzenia bez ustalonej płci
  2. Teraz ustalenie płci jest konieczne
  3. Jakie prawa przysługują rodzicom po poronieniu?

Zmiany w prawie – karta martwego urodzenia bez ustalonej płci

W odpowiedzi na skargi i prośby rodziców, którzy doświadczyli poronienia, posłowie z komisji ds. petycji postanowili przygotować nowelizację prawa. Dzięki zmianom wykonanie genetycznych badań płci nie będzie konieczne, aby rodzice mogli skorzystać z należnych im praw. Jeśli płci dziecka nie będzie dało się ustalić w szpitalu, ma być wydana karta martwego urodzenia bez ustalonej płci.

Teraz ustalenie płci jest konieczne

Obecnie, aby rodzice mogli skorzystać z należnych praw, muszą odebrać ze szpitala kartę martwego urodzenia z wpisaną płcią dziecka. Jeśli poronienie miało miejsce na późniejszym etapie (zwykle po ok. 16. tygodniu ciąży), lekarz jest w stanie określić ją na podstawie badań organoleptycznych.

W przypadku wcześniejszego poronienia rodzice mają prawo wypożyczyć materiał ze szpitala i zlecić genetyczne badanie płci w prywatnym laboratorium. Karta martwego urodzenia zostaje im wydana po otrzymaniu wyniku.

To może Cię zainteresować: Twoje prawa po poronieniu

Jakie prawa przysługują rodzicom po poronieniu?

Przypominamy, że prawa rodziców w tym przypadku – bez względu na moment straty – obejmują możliwość pochowania dziecka, rejestracji go w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), przejścia na skrócony urlop macierzyński (56 dni) oraz ubiegania się o zasiłek pogrzebowy (4000 złotych).

Jeśli zapowiedziane zmiany w prawie wejdą w życie, skorzystanie z nich stanie się łatwiejsze. Warto jednak pamiętać, że badanie na materiale poronnym umożliwia nie tylko określenie płci, ale też poznanie genetycznej przyczyny poronienia.

źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1084731,prawa-kobiety-po-poronieniu.html


Zobacz więcej:

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *