Puste jajo płodowe

Pustym jajem płodowym nazywa się ciążę bez zarodka, a więc jej rozwój nie jest możliwy. Najczęściej wykrywa ją lekarz w czasie pierwszego USG, a następnie zleca dalsze badania. Jeśli puste jajo płodowe zostanie potwierdzone, może dojść do poronienia samoistnego lub zabiegu łyżeczkowania.

Puste jajo płodowe

Puste jajo płodowe – objawy i diagnostyka

Ciąża z pustym jajem płodowym rozwija się tak, jak normalna, więc może wywoływać objawy typowe dla pierwszych tygodni ciąży. Są to najczęściej mdłości, bóle w dole brzucha i obrzmienie piersi, a także brak krwawienia miesiączkowego. Do wykrycia pustego jaja płodowego dochodzi zwykle w trakcie pierwszego badania USG – w 7- 8 tygodniu ciąży.

Lekarz zleca wtedy badanie beta HCG – hormonu, który występuje w ciąży w podwyższonym stężeniu. Niskie stężenie we krwi może rzeczywiście oznaczać brak zarodka. Najczęściej po kilku dniach wykonuje się kolejne USG oraz badanie krwi, by sprawdzić, czy to sytuacja całkowicie pewna.

Stosunkowo często zdarza się, że kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy z ciąży, ponieważ na bardzo wczesnym etapie dochodzi do poronienia samoistnego. Poronienie ciąży z pustym jajem płodowym mylone jest wtedy ze spóźnioną miesiączką.

Puste jajo płodowe – co dalej?

Po wykryciu pustego jaja płodowego i postawieniu pewnej diagnozy, może dojść do poronienia samoistnego bądź wykonania zabiegu łyżeczkowania.

Poronienie samoistne w tym przypadku objawia się krwawieniem, plamieniem i dość mocnym bólem w dole brzucha i krzyżu. Jeśli kobieta dostanie skierowanie na łyżeczkowanie, powinna poddać się mu jak najszybciej, by uniknąć zakażenia czy innych powikłań. Praktyką w szpitalach jest dwukrotne sprawdzenie (przez 2 lekarzy), czy zabieg rzeczywiście jest konieczny.

Puste jajo płodowe – przyczyny

Przyczyn pojawienia się pustego jaja płodowego może być wiele, jednak nie można mówić o pewnych i konkretnych. Najczęściej powodują je błędy na poziomie komórkowym lub losowe wady genetyczne, które powstają ze względu na nieprawidłowy podział komórek. Do przyczyn zalicza się również wady plemnika bądź komórki jajowej czy zaburzenia w układzie odpornościowym. Powtarzające się ciąże z pustym jajem płodowym mogą być wskazaniem do wykonania badania kariotypu u rodziców.

Puste jajo płodowe zwykle nie ma wpływu na kolejne ciąże, a szansa ponownego pojawienia się tego problemu jest bardzo mała.

Napisz do nas: info@poronilam.pl


Zobacz też:

 

5 (100%) 4 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.