Puste jajo płodowe

Pustym jajem płodowym nazywa się ciążę bez zarodka, a więc jej rozwój nie jest możliwy. Najczęściej wykrywa ją lekarz w czasie pierwszego USG, a następnie zleca dalsze badania. Jeśli puste jajo płodowe zostanie potwierdzone, może dojść do poronienia samoistnego lub zabiegu łyżeczkowania.

Puste jajo płodowe

 1. Puste jajo płodowe – objawy i diagnostyka
 2. Puste jajo płodowe – co dalej?
 3. Puste jajo płodowe – przyczyny

Puste jajo płodowe – objawy i diagnostyka

Ciąża z pustym jajem płodowym rozwija się tak, jak normalna, więc może wywoływać objawy typowe dla pierwszych tygodni ciąży. Są to najczęściej mdłości, bóle w dole brzucha i obrzmienie piersi, a także brak krwawienia miesiączkowego. Do wykrycia pustego jaja płodowego dochodzi zwykle w trakcie pierwszego badania USG – w 7- 8 tygodniu ciąży.

Lekarz zleca wtedy badanie beta HCG – hormonu, który występuje w ciąży w podwyższonym stężeniu. Niskie stężenie we krwi może rzeczywiście oznaczać brak zarodka. Najczęściej po kilku dniach wykonuje się kolejne USG oraz badanie krwi, by sprawdzić, czy to sytuacja całkowicie pewna.

Stosunkowo często zdarza się, że kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy z ciąży, ponieważ na bardzo wczesnym etapie dochodzi do poronienia samoistnego. Poronienie ciąży z pustym jajem płodowym mylone jest wtedy ze spóźnioną miesiączką.

Puste jajo płodowe – co dalej?

Po wykryciu pustego jaja płodowego i postawieniu pewnej diagnozy, może dojść do poronienia samoistnego bądź wykonania zabiegu łyżeczkowania.

Poronienie samoistne w tym przypadku objawia się krwawieniem, plamieniem i dość mocnym bólem w dole brzucha i krzyżu. Jeśli kobieta dostanie skierowanie na łyżeczkowanie, powinna poddać się mu jak najszybciej, by uniknąć zakażenia czy innych powikłań. Praktyką w szpitalach jest dwukrotne sprawdzenie (przez 2 lekarzy), czy zabieg rzeczywiście jest konieczny.

Puste jajo płodowe – przyczyny

Przyczyn pojawienia się pustego jaja płodowego może być wiele, jednak nie można mówić o pewnych i konkretnych. Najczęściej powodują je błędy na poziomie komórkowym lub losowe wady genetyczne, które powstają ze względu na nieprawidłowy podział komórek. Do przyczyn zalicza się również wady plemnika bądź komórki jajowej czy zaburzenia w układzie odpornościowym. Powtarzające się ciąże z pustym jajem płodowym mogą być wskazaniem do wykonania badania kariotypu u rodziców.

Puste jajo płodowe zwykle nie ma wpływu na kolejne ciąże, a szansa ponownego pojawienia się tego problemu jest bardzo mała.

Napisz do nas: info@poronilam.pl


Zobacz też:

 

4/5 - (7 głosów / głosy)

29 thoughts on “Puste jajo płodowe

 1. Mam to drugi raz, a lekarz zapewniał mnie, że to nie powinno się stać kolejny raz. A jednak się stało.

   • Dzień Dobry,
    Pobyt w szpitalu po zabiegu łyżeczkowania nie wiąże się z koniecznością kilkudniowego pobytu. Z reguły kobiety są wypisywanie następnego dnia po zabiegu.

 2. Lekarz stwierdził u mnie puste jajo płodowe , jestem załamana i zupełnie sobie z tym nie radzę . Bardzo długo nie mogłam zajść w ciążę a kiedy się zdarzyło co już było cudem taki cios. Wszyscy mi mówią że nie mam nawet za czym płakać bo tam jest pusto . Mam wrażenie że nikt nawet nie próbuje zrozumieć mojego cierpienia

  • Hej mam to samo w poniedziałek idę do szpitala, jestem ty bardziej w szoku ze jest to moja 3 ciąża

  • Wczoraj wróciłam ze szpitala i mam dokładnie to samo.Lekarze kazali mi czekać na samoistne poronienie.Też jestem załamana ,ale lepiej tak niż jakbyś miała urodzić chorego dzidziusia za jakiś czas.Myśl pozytywnie ,a ludzie ,którzy Ci mówią,że nie masz za czym płakać chcą dobrze dla Ciebie po prostu.Zobaczysz jeszcze obydwie będziemy w ciąży .

   • Witaj, możesz podzielić się tymjak zakończył się Twój przypadek? Czy nastąpiło samoistne poronienie? Czy trafiłaś do szpitala?

    • Jestem świeżo po farmakologicznej indukcji poronienia, niestety nie obyło się bez zabiegu. W środę miałam wykonaną abrazję jamy macicy. Była to moja pierwsza ciąża,wyczekiwana i diagnoza puste jajo płodowe. Byłam załamana. Najpierw łzy szczęścia, potem łzy bólu i poczucie utraty. Strach przed tym co czeka mnie w szpitalu. Od pierwszej wizyty byliśmy nastawiani na to, że ciąża może skończyć się poronieniem, choć wtedy szanse jeszcze były 50 na 50. Tydzień później kolejna wizyta, nic się nie zmieniło,informacja W PRZYSZŁYM TYGODNIU WIDZIMY SIĘ I PROSZĘ PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA NAJGORSZE I SPAKOWAĆ DO SZPITALA. Przekazanie tej wiadomości mężowi było dla mnie najgorszym momentem w moim dotychczasowym życiu. Słowa zatrzymały się głęboko we mnie, a łzy powiedziały więcej niż słowa. Dochodzenie do siebie fizyczne i psychiczne potrzebuję czasu. Cholernie boję się myśleć co będzie gdy dowiem się w przyszłości, że jestem w ciąży. Paraliżuje mnie strach co będzie, czy znów będę musiała przez to przechodzić.

     • Cześć dziewczyny!
      Wczoraj trafiłam do szpitala (7tc). Powod -delikatne plamienie. Diagnoza taka sama-puste jajo płodowe. W pierwszym momencie szok i niedowierzanie. Może lekarz się myli. Zrobili mi betę HCG, dziś była powtórzona. Niestety maleje. Powtórzył mi również inny lekarz USG. Dalej nic. Puste jako. Przez dwa dni brane leki na podtrzymanie ciąży. Jutro ponownie badanie krwi i wtedy zapadnie decyzja co dalej. Razem z mężem czekaliśmy na upragnione dwie kreski, a teraz płaczemy. Nie zdążyliśmy się jeszcze nacieszyć ta ciążą, a być może zaraz ja stracimy. Nie mam już nawet nadziei że jutro wynik bety będzie rosnąć. Boje się cholernie tego co mnie będzie czekać

 3. podejrzenie pustego jaja plodowego spadek beta hcg brązowe obfite plamienia czy wszystko samo się oczyści ?

  • Pani Moniko, każdy organizm jest inny. Dlatego zaleca się wizytę u ginekologa oraz badanie USG, które pozwoli określić, czy istnieje prawdpodobieństwo poronienia samoistnego czy jednak konieczny będzie zabieg łyżeczkowania

 4. Dwa razy puste jajo płodowe – wszystkie możliwe badania porobione – wszystko w normie. Żeby było ciekawiej za każdym razem HCG idealne… udało nam się z narzeczonym po raz trzeci, staramy się od półtora roku, jutro idę do ginekologa i jak usłyszę, że po raz trzeci jest puste jajo płodowe, to nie wiem co zrobię… tym bardziej, że jak napisała któraś z Was wyżej, mam wrażenie, że jak najbliźsi słyszą puste jajo płodowe to twierdzą, że „nie ma za czym płakać”. Dla mnie 2 razy zawalił się świat… Mam nadzieję, że do „3 razy sztuka” jak już zdążyłam również usłyszeć od lekarzy…

  • Czy Pani się udało? Jestem w podobnej sytuacji 2 razy puste jajo plodowe. Teraz chcemy zrobić badania i starać się 3 raz. No bo do 3 razy sztuka…

   • Hej. Ja miałam 2 razy puste jajo…1 ciąża wszystko ok. Niestety nie możemy zapewnić dziecku rodzeństwa. Więcej nie ryzykujemy. Może to ostrzeżenie, że dziecko nie urodzi się zdrowe. Nam wydaje się że jesteśmy zdrowi, bez nałogów, a tu taki pech

    • Cześć, mam trójkę zdrowych dzieci ale w międzyczasie jedno poronienie w 9 tygodniu i dwa puste jaja płodowe. Pisze, żebyś się nie zniechęcała bo moje trzy ciąże były bezproblemowe ale niestety nie odbyło się tez bez wylanych łez z powodu poronień. Puste jaja nie wpływają na kolejne ciąże w każdy razie jestem na to żywym przykładem:)Trzymam kciuki:)

 5. U mnie również stwierdzono puste jajo płodowe..to moja druga ciąża, pierwsza straciłam w 17 tc przyczyna była abberacja chromosomowa. Oboje z partnerem zrobiliśmy badania kariotypow i wszystko wyszło dobrze. Gdy zaszlam w drugą ciążę miałam nadzieję że już wszystko będzie dobrze..niestety myliłam się. Moja ginekolog powiedziała mi wprost że na tym etapie ciazy ( 7 tc ) powinien być już zarodek, skoro go nie ma to już się nie pojawi. Powiedziała że w ciągu miesiąca powinno dojść do samoistnego oczyszczenia więc wizytę mam dopiero na miesiąc..

  • Witam , jak się leczy aberracje chromosową przed ciąża ? I jak wyglada leczenie w ciąży z aberracja ? Mam 5 poronień . Akurat teraz prawdopodobinie mam puste jajo i jutro jadę do szpitala .

   • Pani Anno,
    w takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować się z lekarzem genetykiem, który będzie mógł odpowiednio Panią pokierować.

 6. Czy ktoras z Was poroniła samoistnie w tym wypadku? W którym tygodniu? Czy potem musicie iść do szpitala mimo to i się oczyszczać? Jest jakiś sposób na wywołanie naturalnego poronienia? Czy łyżeczkowanie jest bolesne?

 7. Bardzo bałam się iść do szpitala na łyżeczkowanie, cierpliwie czekałam na samoistne poronienie prawie aż do 3 miesiąca od ostatniej miesiączki. Krwawienie było poczatkowo ciemne, a 3 dnia ogromnie obfite, później już jak przy miesiączce. czekam aż ustąpi, żeby iść na USG. To moja pierwsza ciąża, byłam przerażona. Najgorsze że przy takiej diagnozie każda z nas musi to wszystko w głowie samodzielnie przerobić.. Ściskam mocno wszystkie kobiety, które przez to przechodzą

 8. Dziewczyny, oo jakim czasie od samoistnego poronienia (ja 7tc)staraliście się dalej?

  • Ja po poronieniu samoistnym 2 miesiące i w 3 miesiącu byłam już w ciąży. Lekarz na początku powiedział, że obraz jest nieprawidłowy, ale modliliśmy się i syn jest z nami.

 9. Jestem w 7 tyg ciazy nie stety puste jajo plodowe widać. Jutro mam 1 wynik bthcg i czwartek kolejny i w poniedziałek ginekologa co dalej..powiedzcie mi czy z pustym jajem plodowym można tyle chodzić? Nie zagraża to życiu? Jakieś zakażenie może się stać? Pierwszy raz mam takie coś i nie spie nocami bo się martwię. I czy możliwe jest to że od tego 3 dzień boli mnie żołądek, mam zgage i nie strawność . Proszę o odpowiedzi bo mam głowę pełna przez te myśli.

 10. U mnie to samo , beta HCG dziś powtarzane , wizyta u gina za tydzień…ja to już bym chciała dostać skier na zabieg do szpitala i mieć to z głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *