Badanie histopatologiczne płodu

Badanie histopatologiczne płodu polega na przeanalizowaniu tkanki pod mikroskopem. Nie wykrywa ono raczej przyczyny poronienia, a ma na celu potwierdzenie, że do niego w ogóle doszło i że zabieg łyżeczkowania został wykonany poprawnie. Materiał pobrany po tym badaniu można od szpitala wypożyczyć, by przeprowadzić badanie DNA (płeć dziecka, genetyczne przyczyny poronienia).

  1. Na czym polega badanie histopatologiczne płodu
  2. Co oznacza wynik badania histopatologicznego płodu?
  3. Badanie histopatologiczne płodu a bloczki parafinowe

Na czym polega badanie histopatologiczne płodu

Jest to badanie rutynowe, wykonywane po każdym poronieniu w szpitalu i polega na przebadaniu fragmentu materiału poronnego. Fragment pobierany jest zwykle wtedy, kiedy dochodzi do pełnego usunięcia płodu z macicy.

Próbka umieszczana jest w utrwalaczu (najczęściej parafinie) i przygotowywana tak, aby można było ją zbadać pod mikroskopem. Lekarz analizuje ją i stawia rozpoznanie. Po badaniu materiał przechowywany jest w szpitalu w postaci tzw. bloczków parafinowych. Są one trwałe, nawet kilka lat po przygotowaniu.

Co oznacza wynik badania histopatologicznego płodu?

Na wyniku zwykle znajduje się tylko informacja o obecności w materiale fragmentów tkanek płodu lub doczesnej (przerosła błona śluzowa macicy). Świadczy to o tym, że rzeczywiście doszło do poronienia.

Badanie histopatologiczne wykonuje się również po to, by wyeliminować zaśniad groniasty, czyli rodzaj nowotworowego rozrostu tkanek oraz różnego rodzaju zapalenia w macicy. Na wyniku mogą więc pojawić się również informacje o tych schorzeniach – wtedy kobieta zostanie skierowana na dalsze badania. Może się zdarzyć, że to one były przyczyną poronienia, jednak badanie histopatologiczne płodu w większości przypadków nie wykrywa powodu utraty dziecka.

Badanie histopatologiczne płodu a bloczki parafinowe

Bloczki parafinowe z materiałem dziecka można wypożyczyć od szpitala do badań DNA. Testy genetyczne mogą ustalić płeć płodu, a także wykluczyć lub potwierdzić wadę genetyczną jako przyczynę poronienia.

Napisz do nas: info@poronilam.pl


Zobacz też: