Urlop okolicznościowy po poronieniu i martwym urodzeniu

MAMAPRAWNICZKA-LOGO

 

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, prawniczka, autorka serwisu www.mamaprawniczka.pl

 


W sytuacji, w której Twoja ciąża zakończyła się przedwczesnym pożegnaniem z Twoim Dzieckiem, musisz pamiętać, że prawo przewidziało dla Ciebie szereg uprawnień. Jednym z bardzo często poruszanych tematów, o którym trudno znaleźć informacje, jest urlop okolicznościowy po poronieniu i martwym urodzeniu.

urlop okolicznościowy po poronieniu

  1. Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia Dziecka
  2. Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci i pogrzebu Dziecka

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia Dziecka

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia Dziecka przysługuje obojgu Rodzicom w wymiarze 2 dni. Warunkiem skorzystania przez Matkę, jest fakt, iż nie przebywa ona na urlopie macierzyńskim.

(Jeśli więc skorzystasz z uprawnienia do skróconego 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, nie możesz dodatkowo skorzystać z dwóch dni urlopu okolicznościowego. Twoje 2 dni również nie mogą w żaden sposób „przejść” na ojca Dziecka.)

W pytaniach bardzo często pojawia się wątpliwość, czy urlop z tytułu urodzenia, nie przysługuje jedynie w związku z urodzeniem Dziecka żywego? Nie. Przepisy określają jedynie, że urlop przysługuje z tytułu urodzenia się Dziecka, z tego więc powodu uważa się, że dotyczy każdego urodzenia.

Celem uzyskania urlopu powinniście przedstawić pracodawcy „Akt urodzenia” (w tym przypadku z adnotacją o śmierci Dziecka).

Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci i pogrzebu Dziecka

Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci i pogrzebu Dziecka przysługuje obojgu Rodzicom w wymiarze 2 dni. Warunkiem skorzystania przez Matkę, jest fakt, iż nie przebywa ona na urlopie macierzyńskim.

(Jeśli więc skorzystasz z uprawnienia do skróconego 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, nie możesz dodatkowo skorzystać z dwóch dni urlopu okolicznościowego. Twoje dwa dni również nie mogą w żaden sposób „przejść” na ojca Dziecka.)

Celem uzyskania urlopu należy przedstawić Pracodawcy „Akt urodzenia” (z adnotacją o śmierci Dziecka). W tym przypadku nie sporządza się „Aktu zgonu”.


MAMAPRAWNICZKA-LOGOMarzena Pilarz-Herzyk | www.mamaprawniczka.pl

Drodzy Rodzice. Jeśli dotknęła Was sytuacja poronienia/martwego urodzenia i trudno Wam poradzić sobie z procedurami prawnymi, uprawnieniami, które prawo przewiduje w tych sytuacjach, zawsze możecie skontaktować się ze mną pod adresem e-mail: mamaprawniczka@gmail.com


Inne artykuły ekspertów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.