Poronienia nawykowe – czym są? Jakie są ich przyczyny? Jakie badania wykonać?

Poronienia nawykowe (nawracające) to trzecie i każde kolejne poronienie. Poronienia nawykowe są rodzajem poronień samoistnych, do których dochodzi co najmniej kilkukrotnie. Poronienia przyczyny – para z problemem nawykowych poronień, której zależy na założeniu rodziny, musi poddać się szczegółowej diagnostyce.

Poronienia nawykowe

Poronienia nawykowe – najważniejsze informacje:

 1. Nawykowe poronienia przyczyny genetyczne
 2. Poronienia nawykowe – przyczyny anatomiczne i immunologiczne
 3. Nawykowe poronienia przyczyny hormonalne i infekcyjne
 4. Poronienia nawykowe – badania
 5. Poronienia nawykowe – badanie i analiza kariotypu
 6. Poronienia nawykowe – badania genetyczne materiału z poronienia
 7. Poronienia nawykowe – badania genetyczne w kierunku trombofili wrodzonej
 8. Poronienia nawykowe – badania ultrasonograficzne
 9. Poronienia nawykowe – badania w kierunku zaburzeń hormonalnych

Czytaj dalej

Poronienie niezupełne

Poronienie niezupełne to taki rodzaj utraty ciąży, kiedy macica nie oczyszcza się całkowicie. Pozostają więc w niej tkanki (resztki utkania łożyskowego). Najczęściej muszą one zostać usunięte w czasie zabiegu łyżeczkowania, by zapobiec powikłaniom. Co jeszcze warto wiedzieć o poronieniu niezupełnym (niekompletnym)?

 1. Poronienie niezupełne – objawy i diagnostyka
 2. Poronienie niezupełne – co dalej?
 3. O czym warto wiedzieć przed zabiegiem łyżeczkowania?
 4. Badanie histopatologiczne po poronieniu – na czym polega
 5. Poronienie niezupełne – przyczyny
 6. Poronienie niezupełne – wciąż masz szanse na dziecko

poronienie niezupełne Czytaj dalej

Poronienia samoistne

Poronienia samoistne to poronienia, które polegają na wydaleniu jaja płodowego poza organizm matki. Dochodzi do nich z przyczyn naturalnych, a więc bez ingerencji ze strony personelu medycznego.

Poronienia samoistne

Najważniejsze informacje:

 1. Poronienia samoistne – zupełne i niezupełne
 2. Poronienia samoistne – przyczyny
 3. Poronienia samoistne – badania
  Czytaj dalej

Dlaczego badania genetyczne materiału z poronienia wciąż budzą takie emocje?

Niedawno w przestrzeni publicznej rozpoczęła się dyskusja na temat odbioru przez kuriera materiału z poronienia z opolskiego szpitala. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak ważne jest stworzenie jednoznacznych przepisów i wytycznych dotyczących przeprowadzania pełnej diagnostyki po poronieniu – również tej nieobjętej świadczeniami NFZ.

Przypomnijmy, że badanie genetyczne materiału z poronienia (czyli takiego, który pochodzi bezpośrednio od płodu) pozwala ustalić płeć dziecka nawet na bardzo wczesnym etapie ciąży (przed 16 tc, gdy lekarz może nie mieć możliwości określenia jej bez dodatkowych badań). Dzięki temu rodzice mogą zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, skorzystać z urlopu macierzyńskiego (56 dni) i ubiegać się o zasiłek pogrzebowy (4000 zł). Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami możliwość skorzystania z tych praw istnieje tylko wówczas, gdy szpital wyda rodzicom kartę martwego urodzenia. Z kolei wydanie tego dokumentu jest możliwe tylko wtedy, gdy ustalono płeć płodu. Czytaj dalej

Poronienie

Chciałabym opowiedzieć moją smutną historię. Starałam się z mężem o dziecko i w końcu się udało. W trzecim cyklu byłam już w ciąży. Bardzo się cieszyliśmy z tego powodu. Gdy tylko się dowiedziałam, że jesteśmy w ciąży świat się do mnie uśmiechnął.

Bardzo się bałam, ponieważ to była moja pierwsza ciąża, ale od samego początku pokochaliśmy ta dzidzię. Mąż szukał już wózka, bo taki był dumny, że nam się udało, a dziecko było naszym marzeniem. Pewnego dnia umówiliśmy się prywatnie na wizytę, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Byliśmy bardzo szczęśliwi, że zobaczymy nasze maleństwo.Z powodu pandemii sama musiałam iść na wizytę. Mąż czekał na mnie aż wrócę z dobrymi wiadomościami i zdjęciem maluszka. Gdy byłam na badaniu zobaczyłam maleństwo. Bardzo się ucieszyłam. Pokochałam go bardzo, ale pani doktor zamilkła na chwilę i nic się nie odezwała.

Po chwili mówi: „Ciąża obumarła. Nie wyczuwam tętna dziecka. Serduszko przestało mu bić w 8 tygodniu. Świat się nam zawalił. To było straszne, a później było jeszcze gorzej. w dniu poronienia widziałam zdjęcia, którym się dzieci urodziły a moja mała Marysia odeszła. Codziennie o niej myślimy z mężem i modlimy się, abyśmy mogli doczekać się maluszka w niedługim czasie.

Kochamy Cię Marysiu!

Autor: Basia