Skorzystanie z praw po poronieniu będzie łatwiejsze?

Być może już niedługo rodzice po wczesnym poronieniu będą mogli skorzystać z należnych praw (m.in. przejścia na skrócony urlop macierzyński czy odebrania zasiłku pogrzebowego) bez konieczności wykonywania badania płci dziecka. Mają umożliwić to zmiany w prawie: nowelizacja Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz prawa o aktach stanu cywilnego.

zmiany w prawie Czytaj dalej

Jakby moje serce przestało bić… Historia Kasi

Kochane, nigdy nie myślałam, że będę chciała głośno mówić o tym, co mnie spotkało. Ale dałyście mi ogromną siłę – tyle z Was zdecydowało się opowiedzieć swoją historię! Więc czemu JA mam tego nie robić? Na pewno mnie zrozumiecie… Straciłam mojego Kacperka rok temu (właściwie niecały, rocznica będzie dopiero w grudniu) 🙁

poczułam, jakby moje serce przestało bić

Czytaj dalej

„By znaleźć w sobie siłę…” Rozmowa z Katarzyną Konczelską, psychologiem

O pomocy psychologicznej po stracie dziecka, korzyściach ze spotkania ze specjalistą i problemach, z jakimi borykają się rodzice (i nie tylko…) w tej trudnej sytuacji rozmawiamy z Katarzyną Konczelską – psychologiem, mediatorem, doktorantką na SWPS Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym we Wrocławiu.

rozmowa z Katarzyną Konczelską

Katarzyna Konczelska (fot. archiwum własne)

Czytaj dalej

Poroniłam.pl w Polsat News – reportaż o pochówku Dzieci Nienarodzonych

2 listopada 2017 roku – w programie „Więcej wydarzeń” na Polsat News – pojawił się reportaż Marka Sygacza na temat pochówku Dzieci Nienarodzonych i praw, jakie przysługują rodzicom po stracie dziecka. Redakcja portalu Poroniłam.pl również miała w nim swój udział.

źródło: https://www.ipla.tv/Wiecej-wydarzen-02-11-2017/vod-10813119

Zapraszamy do zapoznania się z tym ciekawym materiałem:

  TUTAJ >>>

Cmentarz dla Nienarodzonych Dzieci w Starachowicach

Reportaż dotyczy przede wszystkim nowego miejsca pochówku dla Dzieci Nienarodzonych w Starachowicach. Zwraca również uwagę na problemy, z jakimi borykają się rodzice po stracie i na prawa, jakie im przysługują.

Pomoc psychologiczna, pochowanie dziecka, skrócony urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy… Niestety wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że po poronieniu mogą skorzystać z tych praw. Na szczęście świadomość rośnie, z czego bardzo się cieszymy.

„Nie ma stópki tak małej, by nie mogła zostawić śladu…”

W reportażu wypowiada się również p. położna i specjalistka pielęgniarstwa rodzinnego Anna Stachulska, która współpracuje z portalem Poroniłam.pl i pracuje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Prof. Kornela Gibińskiego ŚUM w Katowicach.

Zobacz też: Po poronieniu. Rozmowa z położną Anną Stachulską

Dzięki jej empatycznej postawie kobiety doświadczające poronienia nawet w szpitalu mogą poczuć wsparcie. P. Stachulska zwraca również uwagę, w jaki sposób szpital zachowuje pamięć o najmłodszych zmarłych. Zdjęcia z USG, odciski stópek, zabawki – te wszystkie pamiątki pomagają rodzicom.

Cieszymy się, że nasze przesłanie dociera do coraz większej liczby osób! Mamy też nadzieję, że dzięki reportażowi kolejni rodzice poznają przysługujące im prawa i zyskają szansę na godne pożegnanie dziecka – bez względu na moment jego utraty.

11 rad, jak pomóc po poronieniu

Bliska Ci osoba straciła dziecko? Na pewno chcesz ją wesprzeć w tej sytuacji. Tylko… czy wiesz jak? Dowiedz się, jak pomóc po poronieniu, żeby nie sprawić przykrości i wesprzeć nie tylko emocjonalnie, ale też praktycznie.

jak pomóc po poronieniu Czytaj dalej