Poronienie zagrażające

Poronienie zagrażające nie jest jeszcze utratą ciąży. To stan, w którym ryzyko poronienia jest wysokie, jednak wcale nie musi do niego dojść. Objawy to przede wszystkim plamienie lub krwawienie i delikatne skurcze. Co jeszcze powinnaś wiedzieć?

poronienie zagrażające

  1. Poronienie zagrażające – objawy
  2. Poronienie zagrażające – przyczyny i badania
  3. Poronienie zagrażające – co dalej?

Poronienie zagrażające – objawy

Objawy poronienia zagrażającego to przede wszystkim krwawienie o rożnym nasileniu. Może ono przyjmować różną postać: od delikatnego plamienia, przez lekkie krwawienie aż po krwotok ze skrzepami. Niezależnie od rodzaju tego objawu najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza lub szpitala. Mogą wystąpić też lekkie skurcze czy ból podbrzusza, jednak nie jest to regułą.

To może Cię zainteresować: Czy to poronienie? Objawy poronienia

Poronienie zagrażające – przyczyny i badania

Nie są znane dokładne przyczyny wystąpienia krwawienia na wczesnym etapie ciąży. Nie wiadomo więc, z jakiego powodu występuje poronienie zagrażające. Czasami za krwawienie odpowiada m.in. krwiak podkosmówkowy.

Jeśli kobieta zgłosi się do specjalisty z powodu krwawienia w ciąży, lekarz wykonuje USG. Gdy wykryje czynność serca dziecka, istnieją stosunkowo wysokie szanse na kontynuację ciąży. Często wykonuje się też badania analizujące poziom hormonów ciążowych, żeby sprawdzić, czy ich stężenie jest prawidłowe.

Poronienie zagrażające – co dalej?

Dalsze postępowanie jest zależne od zaleceń lekarza i wyników przeprowadzonych badań. Niektóre kobiety przez jakiś czas przebywają w szpitalu, a inne – aż do zakończenia ciąży. Najczęściej jednak wystarczy przebywanie w domu (zwykle konieczne jest L4), oszczędzanie się i odpoczynek, a czasami też wprowadzenie leczenia hormonalnego. Podczas każdej z wizyt ginekolog podejmuje decyzje, co dalej i czy możliwy jest powrót do aktywności.

Każde pojawienie się plamienia czy krwawienia warto jak najszybciej zgłaszać lekarzowi (szczególnie jeśli krew jest jasna, czyli świeża). Dzięki temu możliwe będzie jak najszybsze zastosowanie odpowiedniego działania.

Zobacz też: Jak postępować przed poronieniem?

Jeśli krwawienie nie ustępuje, pojawiają się silne skurcze i ból, może oznaczać to poronienie, którego nie da się już powstrzymać.


Ciekawe artykuły:

4.6/5 - (5 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *