Poronienie samoistne – przyczyny i rozpoznanie

Poronienie samoistne to zakończenie ciąży przed końcem jej 22 tygodnia, które ma przyczynę naturalną. Utrata ciąży może mieć różne przyczyny, które zawsze warto ustalić na podstawie badań laboratoryjnych. W wielu przypadkach szkodliwe czynniki są bowiem nieuchwytne podczas zwykłych badań.

Co to jest poronienie samoistne?
Jak rozpoznać poronienie samoistne?
Jakie są objawy poronienia samoistnego?
Jakie są przyczyny poronień samoistnych?

Co to jest poronienie samoistne?

Poronieniem samoistnym nazywa się utratę ciąży z przyczyn naturalnych. Jest to jednak termin bardzo szeroki i mało precyzyjny. Za przyczynę naturalną uznaje się brak czynnika dodatkowego, który ewidentnie powoduje poronienie, nawet w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży. Bardzo często poronienie samoistne jest niemożliwe do zatrzymania, ponieważ organizm kobiety sam wykrywa nieprawidłowo rozwinięty zarodek czy możliwe kłopoty z donoszeniem ciąży.

Jak rozpoznać poronienie samoistne?

Kobieta ciężarna zazwyczaj wie, kiedy z jej organizmem dzieje się coś niepokojącego. Zbliżające się poronienie mogą zwiastować skurcze, plamienia czy krwawienie. Często obserwuje się również nieprawidłowy przyrost lub spadek poziomu hormonu beta hCG w krwi. W przypadku pojawienia się takich objawów, konieczna jest konsultacja z ginekologiem.

Jakie są objawy poronienia samoistnego?

Poronienie samoistne ma charakterystyczne objawy. Zwykle poronieniu towarzyszy ból w podbrzuszu, bolesne skurcze macicy, a także krwawienie. Przy poronieniu późnym po 13 tygodniu ciąży występują objawy takie jak przy porodzie naturalnym – skurcze, krwawienie, odejście wód płodowych. Najpierw zostaje wydalony płód, a następnie łożysko, które w tym czasie jest już rozwinięte.

Jakie są przyczyny poronień samoistnych?

Przyczyn poronień samoistnych jest naprawdę wiele, dlatego tak ważne są badania, mające na celu ustalenie czynnika odpowiedzialnego za utratę ciąży. Wśród przyczyn poronień samoistnych można wymienić wady w budowie narządów rodnych kobiety, a także nieprawidłowości genetyczne płodu. Poronienie może być również spowodowane nieodpowiednim trybem życia, przeciążeniem fizycznym czy nawet chorobami rodziców.