Jakie badania są refundowane po poronieniu?

Jakie badania po poronieniu są refundowane?

Badania po poronieniu są refundowane przez NFZ dopiero po drugim i każdym kolejnym poronieniu z rzędu. Ich zakres zależny jest od konkretnej sytuacji oraz od zaleceń lekarza, który na podstawie częstotliwości poronień, wywiadu, wcześniejszych wyników badań i innych czynników ustala leczenie.
Jakie badania są refundowane po poronieniach

Warto zdawać sobie sprawę, że na różne badania wymagane będą skierowania od różnych lekarzy, dlatego mogą być konieczne wizyty u wielu specjalistów.

Refundowane są przede wszystkim badania podstawowe, czyli morfologia, badanie moczu, badanie poziomu glukozy, cholesterol. Ginekolog wykonuje również USG narządów rodnych, cytologię, wymazy ogólne z szyjki macicy i pochwy, a także badania w kierunku chlamydii, reaplasmy i mycoplasmy. Najczęściej można zrealizować także inne badania w infekcyjne na podstawie próbek krwi, czyli na cytomegalię, toksoplazmozę oraz różyczkę.

Od endokrynologa można otrzymać skierowanie na realizację badań hormonalnych tarczycy: TSH, fT4, fT3, anty-TPO, anty-TG oraz USG tego organu, a także ocenę profilu hormonalnego cyklu. Są to badania w kierunku poziomu następujących hormonów: LH, FSH, progesteronu, prolaktyny, estrogenów i androgenów.

Kolejne badania może zlecić najczęściej immunolog i są to testy w kierunku występowania: przeciwciał antykardiolipinowych, przeciwciał antyfosfolipidowych oraz antykoagulantu toczniowego.

Po drugim poronieniu lekarz genetyk zaleca również badanie kariotypu rodziców, czyli badanie genetyczne, które pozwala wykryć wady w chromosomach mogące odpowiadać za problemy z donoszeniem ciąży. W wielu przypadkach refundowane jest też genetyczne badanie w kierunku genów odpowiedzialnych za trombofilię wrodzoną (m.in. mutacja V Leiden, mutacja genu protrombiny) i/lub ocena parametrów krzepnięcia krwi (np. białko C, białko S). Na to drugie badanie najczęściej skierowanie otrzymuje się od hematologa.

Po otrzymaniu skierowania do urologa oraz androloga również mężczyzna może poddać się badaniom. W zależności od przypadku, refundowane są badania jakości nasienia, USG jąder oraz badanie krwi w kierunku poziomu hormonów.

Przeczytaj więcej o badaniach po poronieniach:

Przeczytaj również bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Powrót >

4 thoughts on “Jakie badania są refundowane po poronieniu?

    • Dzień dobry,
      wskazuje się, że badania immunologiczne należy wykonać do 6 tygodni od dnia poronienia. Warto jednak, aby skonsultowała Pani tą kwestię ze swoim lekarzem ginekologiem, który z pewnością powie, jaki będzie najlepszy moment na wykonanie takich badań.

    • Dzień dobry,
      zaleca się, aby badania immunologiczne wykonać do 6 tygodni od poronienia, badania hormonalne po 3 miesiącach, natomiast badania genetyczne może Pani wykonać od razu po poronieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.