Jakie badania są refundowane po poronieniu?

 1. Badania podstawowe- refundowane po poronieniu
 2. Badania hormonalne- refundowane po poronieniu
 3. Badania immunologiczne- refundowane po poronieniu
 4. Badania genetyczne- refundowane po poronieniu
 5. Badania nasienia- refundowane po poronieniu

Jakie badania po poronieniu są refundowane?

Badania po poronieniu są refundowane przez NFZ dopiero po drugim i każdym kolejnym poronieniu z rzędu. Ich zakres zależny jest od konkretnej sytuacji oraz od zaleceń lekarza, który na podstawie częstotliwości poronień, wywiadu, wcześniejszych wyników badań i innych czynników ustala leczenie.
Jakie badania są refundowane po poronieniach

Warto zdawać sobie sprawę, że na różne badania wymagane będą skierowania od różnych lekarzy, dlatego mogą być konieczne wizyty u wielu specjalistów.

Badania podstawowe- refundowane po poronieniu

Refundowane są przede wszystkim badania podstawowe, czyli morfologia, badanie moczu, badanie poziomu glukozy, cholesterol. Ginekolog wykonuje również USG narządów rodnych, cytologię, wymazy ogólne z szyjki macicy i pochwy, a także badania w kierunku chlamydii, reaplasmy i mycoplasmy. Najczęściej można zrealizować także inne badania w infekcyjne na podstawie próbek krwi, czyli na cytomegalię, toksoplazmozę oraz różyczkę.

Badania hormonalne- refundowane po poronieniu

Od endokrynologa można otrzymać skierowanie na realizację badań hormonalnych tarczycy: TSH, fT4, fT3, anty-TPO, anty-TG oraz USG tego organu, a także ocenę profilu hormonalnego cyklu. Są to badania w kierunku poziomu następujących hormonów: LH, FSH, progesteronu, prolaktyny, estrogenów i androgenów.

Badania immunologiczne- refundowane po poronieniu

Kolejne badania może zlecić najczęściej immunolog i są to testy w kierunku występowania: przeciwciał antykardiolipinowych, przeciwciał antyfosfolipidowych oraz antykoagulantu toczniowego.

Badania genetyczne- refundowane po poronieniu

Po drugim poronieniu lekarz genetyk zaleca również badanie kariotypu rodziców, czyli badanie genetyczne, które pozwala wykryć wady w chromosomach mogące odpowiadać za problemy z donoszeniem ciąży. W wielu przypadkach refundowane jest też genetyczne badanie w kierunku genów odpowiedzialnych za trombofilię wrodzoną (m.in. mutacja V Leiden, mutacja genu protrombiny) i/lub ocena parametrów krzepnięcia krwi (np. białko C, białko S). Na to drugie badanie najczęściej skierowanie otrzymuje się od hematologa.

Badania nasienia- refundowane po poronieniu

Po otrzymaniu skierowania do urologa oraz androloga również mężczyzna może poddać się badaniom. W zależności od przypadku, refundowane są badania jakości nasienia, USG jąder oraz badanie krwi w kierunku poziomu hormonów.

Przeczytaj więcej o badaniach po poronieniach:

Przeczytaj również bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Powrót >

4 thoughts on “Jakie badania są refundowane po poronieniu?

  • Dzień dobry,
   wskazuje się, że badania immunologiczne należy wykonać do 6 tygodni od dnia poronienia. Warto jednak, aby skonsultowała Pani tą kwestię ze swoim lekarzem ginekologiem, który z pewnością powie, jaki będzie najlepszy moment na wykonanie takich badań.

  • Dzień dobry,
   zaleca się, aby badania immunologiczne wykonać do 6 tygodni od poronienia, badania hormonalne po 3 miesiącach, natomiast badania genetyczne może Pani wykonać od razu po poronieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.