Biopsja endometrium – wskazania, przygotowanie, cena

Biopsja endometrium to badanie, w którym analizuje się tkankę kobiecej macicy. Pozwala to na wykrycie nieprawidłowości różnego typu w jej obrębie. Badanie to często jest przeprowadzane w diagnostyce niepłodności. Na czym dokładnie polega biopsja endometrium? Jak się do niej przygotować? Ile kosztuje to badanie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Biopsja endometrium – na czym polega?

Biopsja endometrium, nazywana także biopsją macicy, to procedura diagnostyczna polegająca na pobraniu fragmentu wewnętrznej tkanki śluzówki macicy. Następnie jest ona analizowana pod mikroskopem. Pozwala to na rozpoznanie różnych nieprawidłowości w obrębie endometrium.

Biopsję endometrium wykonuje się w gabinecie ginekologicznym. Pacjentka siada na fotelu tak jak do standardowego badania ginekologicznego. Następnie za pomocą wziernika rozszerza się szyjkę macicy, aby wykonać na błonie śluzowej niewielkie zadrapanie. Biopsja endometrium może zostać przeprowadzona także poprzez łyżeczkowanie macicy, ale ta metoda jest stosowana znacznie rzadziej.

Biopsja endometrium – wskazania

Wskazania do przeprowadzenia biopsji endometrium to:

  • Nieregularne krwawienia z dróg rodnych
  • Pojawienie się krwawienia po menopauzie
  • Podejrzenie rozrostu endometrium
  • Problemy z zajściem w ciążę
  • Infekcje błony śluzowej macicy
  • Nieudane zapłodnienie metodą in vitro

Biopsja macicy – co wykrywa?

Biopsja endometrium pozwala wykryć nieprawidłowości znajdujące się w obrębie błony śluzowej macicy. Dzięki niej rozpoznane może zostać zakażenie, rozrost endometrium, a nawet poważniejsze schorzenia, takie jak rak trzonu macicy. Biopsja endometrium może być również pomocna w ustaleniu przyczyny niepłodności.

Biopsja endometrium – przygotowanie do badania

Biopsja endometrium nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki. Warto jednak porozmawiać z lekarzem o przyjmowanych przez nas lekach. Być może konieczne będzie ich odstawienie przed zabiegiem. O ewentualnych dodatkowych zaleceniach dotyczących przygotowania pacjentka zostanie poinformowana przez lekarza.

Biopsja endometrium – cena

Cena biopsji endometrium zależy przede wszystkim od lokalizacji oraz placówki, w której wykonywane jest badanie. Koszt waha się w przedziale od 250 do 1100 zł.

Biopsja macicy – zalecenia po zabiegu

Pacjentka po biopsji endometrium przez około 10-14 dni powinna powstrzymać się przed współżyciem płciowym. W tym czasie niezalecana jest także irygacja pochwy oraz używanie tamponów. W niektórych przypadkach konieczne może być także stosowanie antybiotyków, aby zminimalizować ryzyko infekcji.