Na pierwszym miejscu wśród poronień plasuje się wady genetyczne, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia hormonalne czy wiek matki. Szacuje się, że około 20% kobiet traci ciążę. Poznaj przyczyny poronienia, aby zwiększyć świadomość i skutecznie starać się o potomstwo!
Jak sprawdzić przyczynę poronienia?
Poronienie przyczyny – jakie są najczęstsze?
Dlaczego warto poznać przyczynę poronienia?
Jakie badania po poronieniu warto zrobić?
Jak sprawdzić przyczynę poronienia?
Niestety nie istnieją badania, które jednoznacznie wskażą na przyczynę poronienia. Nawet jeśli podejrzewamy jedno z najpopularniejszych zaburzeń – to i tak są to tylko przypuszczenia.
Poronienie przyczyny – jakie są najczęstsze?
Istnieje wiele przeszkód w drodze do porodu, rozwijająca się medycyna umożliwia wyróżnienie najczęstszych przyczyn, takich jak:
- Genetyczna wada zarodka
Badania dowodzą, że wadliwe geny odpowiadają za 60-80 procent wczesnych poronień. Zaburzenia te mogą być dziedziczne lub powstawać po zapłodnieniu.
- Wiek kobiety
W obecnych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na założenie rodziny w późniejszym wieku. Po ukończeniu bariery 30 lat zaczyna spadać płodność u kobiet. Ryzyko poronienia u kobiet po 40. może osiągnąć nawet 50%. Wpływ na wczesną utratę ciąży zależy również od tego, czy jest to pierwsza ciąża. Jeżeli kobieta rodziła już wcześniej, jest oto nieznacznie większe, niż w przypadku pierworodnego dziecka.
- Wirusowe lub bakteryjne infekcje
Obniżenie odporności jest częstym objawem ciąży. Ryzyko poronienia wzrasta u kobiet zakażonych wirusem HIV, cytomegalią, toksoplazmozą,ospą czy różyczką. Na samoistne poronienia mogą wpływać także zakażenia takie jak: Escherichia coli, Chladymia trachomatis, Mycoplasha czy grzyby w rodzaju Candida.
- Czynniki anatomiczne
Nieprawidłowość w budowie macicy, guzy jajników czy mięśniaki macicy mogą znacząco zmniejszyć przestrzeń, w której znajduje się płód, uniemożliwiając czasem donoszenie ciąży.
Dlaczego warto poznać przyczynę poronienia?
Warto poznać przyczynę poronienia, aby zwiększyć szansę na szczęśliwy poród. Problem nawracających poronień dotyczy 1% kobiet. Przebieg pierwszej ciąży ma wpływ na kolejne. Ryzyko niepowodzenia po pierwszym poronieniu sięga 20%, po dwóch 28%, a po trzech lub więcej 48%. Są to tylko dane statystyczne, dane które uświadamiają kobiety, ale nie należy się poddawać w dążeniu do macierzyństwa.
Jakie badania po poronieniu warto zrobić?
O ile w przypadku pierwszego poronienia nie jest konieczne wykonywanie żadnych badań diagnostycznych, o tyle poronienia nawracające wymagają wnikliwej diagnostyki i wielu badań w celu znalezienia ich przyczyny. Jakie wykonać badania po poronieniu? Przede wszystkim badania genetyczne, endokrynologiczne, immunologiczne oraz w kierunku wad anatomicznych macicy czy chorób infekcyjnych.